Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
24/03/2020 - 12:20

Co z sądeckimi galeriami hadlowymi? Już wiadomo jakie sklepy mogą być otwarte

Ubrania, buty, meble telewizory… na razie trzeba się pożegnać z zakupami w galeriach handlowych. Koronawirus wywrócił nasze codzienne życie i przyzwyczajenia. Poważne ograniczenia przyniosło wprowadzenie w kraju stanu epidemii. I przedsiębiorcy i klienci pogubili się w informacjach, jakie sklepy mogą być otwarte w dużych centrach handlowych.

Buty, ubrania, sprzęt elektroniczny… czy to wszystko można jeszcze kupić w galeriach handlowych. Po ogłoszeniu przez rząd stanu epidemii pogubili się w tym i klienci przedsiębiorcy. Teraz już wiadomo. Precyzyjne informacje na ten temat znalazły się w rozporządzeniu opublikowanym na stronie ministerstwa rozwoju.

czytaj też To ich najpierw zaatakował u nas koronawirus. Czy przeżyją?

Jakie sklepy mogą handlować nadal? To branża spożywcza, kosmetyczna, z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowa, artykułów dla zwierząt, paliw – wymienia w komunikacie resort rozwoju.

Jak podkreślił resort, zmiany, które doprecyzowały dotychczasowe przepisy, pozostają w zgodzie z postulatami zgłaszanymi zarówno przez organizacje zrzeszające galerie handlowe, jak i organizacje przedsiębiorców z różnych branż, takich jak między innymi  branża kosmetyczna i jubilerska.

Polska Rada Centrów Handlowych w odrębnym komunikacie zwraca uwagę, że od momentu ukazania się pierwotnego rozporządzenia najemcy prosili o pomoc w ich doprecyzowaniu.

Dlatego zaproponowaliśmy rządowi zmianę zapisów na listę zamkniętą uwzględniającą prośby nie tylko przedsiębiorstw zrzeszonych w Radzie,  ale także konsultacje z Izbą Wydawców Prasy czy Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego – czytamy w komunikacie.

Czytaj też Huk maszyn, robotnicy w wykopach. Co się dzieje na Węgierskiej w Sączu [ZDJĘCIA] 

Wedle rozporządzenia w galeriach mogą być też świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale tylko wtedy jeśli jest to dowóz do klienta, bez usług „na wynos” w samej galerii.

[email protected] fot TKDziękujemy za przesłanie błędu