Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
01/03/2024 - 12:40

Cuda się zdarzają? Zamiast podwyżki szykuje się obniżka. Będziecie zadowoleni

Rachunki za prąd, benzynę, żywność drenują nasze portfele. Podwyżki cen są jak chleb powszedni i wszyscy się do tego przyzwyczailiśmy, ale wiadomość o obniżce? To brzmi po prostu niewiarygodnie. A jednak. Spada cena gazu.

Zmieniona taryfa

To, że za wszystko płacimy coraz więcej, to już norma. Ale obniżka? Okazuje się, że to możliwe. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził spadek taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tak zwanych odbiorców uprawnionych największego sprzedawcy detalicznego PGNiG OD o 8,54 proc. - poinformował Urząd.

Postępowanie o zatwierdzenie zmiany taryfy zostało wszczęte w wyniku wezwania Regulatora skierowanego do PGNiG OD. W zmienionej taryfie ceny gazu zostały obniżone z 318,14 do 290,97 zł za megawatogodzinę. Stawki opłat abonamentowych nie uległy zmianie. Łącznie oznacza to spadek średnich płatności na rzecz PGNiG OD o 8,3 proc. Należy jednak pamiętać, że ze względu na obowiązujące do końca czerwca przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200, 17 zł/MWh, odbiorcy nie odczują zmiany tej taryfy – wyjaśnia Agnieszka Głośniewska z biura prasowego URE.

Czytaj też Masakra na lokalnej drodze. Jezdnia jak po trzęsieniu ziemi [ZDJĘCIA]

Spadające ceny gazu

 - URE na bieżąco monitoruje sytuację rynkową i podejmuje działania w reakcji na zmieniające się warunki. W związku ze spadkiem cen gazu na rynku hurtowym podjąłem decyzję o wezwaniu czternastu przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. Takie wezwania zostały skierowane do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych - podkreśla prezes Urzędu Rafał Gawin.

W sytuacji spadku cen gazu, przy braku wniosku o zmianę taryfy ze strony przedsiębiorstwa energetycznego, Regulator może wezwać taki podmiot do złożenia wniosku o zmianę taryfy w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania. Brak odpowiedzi na wezwanie wstrzymuje wypłaty rekompensat.

 W związku ze znaczącymi spadkami rynkowych cen gazu ziemnego na rynkach hurtowych, na początku 2024 roku, prezes URE wezwał czternaście podmiotów posiadających zatwierdzone taryfy na sprzedaż (tzw. obrót) paliwami gazowymi, w tym PGNiG OD, do przedłożenia wniosków o zmianę taryf i obniżenie przewidywanych cen zakupu paliw gazowych. Do URE wpłynęło 13 wniosków o zatwierdzenie zmiany taryf (jeden podmiot zaprzestał obsługi odbiorców uprawnionych). Do końca lutego 2024 r. Prezes URE zatwierdził osiem zmian taryf skutkujących obniżeniem cen gazu. Obniżki wyniosły od 0,3 proc. do 28 proc. w zależności od portfela zakupowego poszczególnych przedsiębiorstw obrotu.

Czytaj też Mamy dziś pierwszy dzień wiosny. Najpiękniejszą porę roku już widać w Nowym Sączu? [ZDJĘCIA]  

 Nadal obowiązują rozwiązania chroniące odbiorców gazu

 W pierwszym półroczu 2024 rolu nadal obowiązują rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu ziemnego, które polegają na stosowaniu ceny maksymalnej gazu oraz stawek opłat za dystrybucję w wysokości zatwierdzonej w ostatniej taryfie stosowanej w 2022 roku.

W związku z tym, do końca czerwca tego roku cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

 Przedłużenie przepisów mrożących ceny nie oznacza jednak braku konieczności prowadzenia przez Regulatora postępowań taryfowych. Zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy stanowią bowiem podstawę do obliczenia wysokości rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu