Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
13/06/2021 - 22:35

Cyberbezpieczeństwo w mediach społecznościowych, na co zwracać uwagę

Cyberbezpieczeństwo to temat, który z roku na rok zyskuje na uwadze i budzi skrajne emocje. Jak podaje CBOS w raporcie z badania „Korzystanie z internetu” (2020) - siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym.

Fot. Tumisu/Pixabay
Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy. Postępująca cyfryzacja naszego świata stwarza nowe możliwości dla firm we wszystkich branżach. Jednak wraz z nimi pojawiają się też zagrożenia dla bezpieczeństwa w sieci. Większe skupienie na sprzedaży internetowej wielu tradycyjnych firm, a także przenoszenie przez nie dokumentacji i danych w chmurę oznacza, że bezpieczeństwo cyfrowe jest ważne jak nigdy dotąd.  

Cyberbezpieczeństwo to zespół różnego rodzaju procesów i technik, które zapewniają ochronę sieci informatycznych, programów, danych oraz urządzeń przed atakami hakerskimi oraz nieautoryzowanym dostępem. Cały proces polega na stosowaniu najnowszych zabezpieczeń, które ochronią systemy komputerowe przed zagrożeniami płynącymi z internetu. Do cyberbezpieczeństwa zaliczamy również omijanie stron internetowych, które mogą być potencjalnie narażone na ataki cyberprzestępców.

Dodatkowo należy unikać podawania w internecie szczegółowych danych firmy. Pracownicy muszą być poinformowani i uświadamiani na temat cyberbezpieczeństwa w sieci. W firmie powinny być określone jasno reguły co nie może być udostępniane na temat danej instytucji do osób trzecich oraz rozpowszechniane online. Wiele firm zmaga się z problemem włamań hakerskich oraz innych cyberataków, dlatego inwestują ogromne środki finansowe na cele dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Jest to obszar, który wymaga stałego rozwoju i ciągłego doskonalenia.

Nierzadko słyszymy jednak o kradzieży haseł lub przejęciach profili. W 2013 roku hakerzy przejęli konto Burger King’a na Twitterze i zamienili logo marki na logo konkurenta, czyli McDonald’s. W 2016 roku celem tego typu działań stał się LinkedIn. Firmy z rankingu Fortune doświadczają ataków na kanały social media przynajmniej raz w roku. Czasami ma to bardzo dotkliwe skutki. Dlatego szczególnie przy prowadzeniu profili firmowych powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo konta, także prywatne za pomocą którego korzystamy z panelu admina. 

Jedną z najbardziej podstawowych metod ochrony urządzeń IT oraz przechowywanych na nich danych jest stosowanie oprogramowania antywirusowego oraz tzw. zapór sieciowych (firewall), które zabezpieczają przed wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem. Programy antywirusowe musza być jednak regularnie uaktualniane, aby mogły wykrywać wszystkie najnowsze znane zagrożenia i radzić sobie z nimi. Już jednak nawet darmowe wersje najpopularniejszych programów antywirusowych zapewniają ich użytkownikom całkiem szeroką ochronę i zwiększają bezpieczeństwo urządzeń i danych.

Cyberbezpieczeństwo w mediach społecznościowych

Facebook jest bez wątpienia najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie. W samej tylko Polsce konto na tym portalu posiada ponad 15 milionów osób. Wielu z nas korzysta z niego codziennie – a wszystko dlatego, że ułatwia on komunikację i wymianę informacji. Powinniśmy jednak pamiętać, by z tego typu serwisów korzystać odpowiedzialnie.

Analizując bezpieczeństwo konta w mediach społecznościowych należy:

  • zastanowić się nad tym komu udostępniamy nasze dane i kto widzi to, co publikujemy,
  • używać unikalnego hasła oraz włączyć dwustopniowe uwierzytelnianie,
  • włączyć powiadomienia mailowe, czy push aplikacji o wydarzeniach dotyczących bezpieczeństwa naszego konta: logowanie z nowej przeglądarki i z nowego urządzenia albo np. zresetowanie hasła.

Każdy z pracowników odpowiedzialnych za social media powinien zostać przeszkolony z podstawowych zasad bezpieczeństwa. Obecnie wiele osób obsługuje profile z prywatnych urządzeń, dlatego powinniśmy przywiązać szczególną uwagę do tego, co zrobić, by zniwelować zagrożenie przejęcia konta. Niewylogowywanie się przy każdym użyciu komputera jest dla wielu z nas normą i oszczędnością czasu, ale niekoniecznie jest bezpieczne. Szczególnie w przypadku komputera prywatnego, gdzie podczas zabawy nawet dzieci mogą przez nieuwagę coś opublikować na profilu renomowanej firmy, a my możemy wówczas mieć poważne kłopoty.

W przypadku postów na Facebooku widoczna jest adnotacja, kto jest autorem wpisu, jednakże w przypadku innych portali ta wiedza niekoniecznie jest tak łatwo dostępna. Warto więc zastanowić się, które osoby powinny posiadać funkcję admina i mieć możliwość publikacji, a kto powinien obserwować efekty naszej pracy z zewnątrz. (Dorota Gawron) Fot. Tumisu/Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu