Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
12/02/2018 - 08:55

Cyberprzestępcy zaatakowali skrzynki e-mailowe polskich internautów. Chcą kraść pieniądze z bankowego konta

To może być wiadomość o otrzymaniu paczki, rachunku lub dokumentów od firmy kurierskiej. Ale to fałszywka. W -emailu umieszczony jest link prowadzący do aplikacji, która zawiera groźnego trojana. Nymaim otwiera przestępcom drogę do instalowania dowolnego oprogramowania.

O ataku cyberprzestępców na skrzynki e-mailowe polskich internautów donosi gazeta.pl Chodzi o przejęcie kontroli nad komputerem, a w szczególności danymi, które pozwolą wyprowadzić pieniądze  z konta.  Groźny wirus może też infekować komputer ransomware - kodem szyfrującym dane na dysku. 

Czytaj też Hakerzy polują na składających wniosek o 500 plus przez bank

Zdaniem ekspertów portalu Zaufana Trzecia Strona programy antywirusowe słabo lub wcale nie reagują na szkodliwe oprogramowanie, do pobrania którego skłaniane są ofiary. 

- Przestępcy postarali się, by każdy infekowany otrzymywał nieco inną wersję wirusa. To pozwala oszukać "system immunologiczny" komputera. Rozpoznaje on szkodliwość kodu porównując jego próbki z wcześniej uznanymi za szkodliwe. Jeśli w bazie brak informacji, że dana aplikacja może wyrządzić krzywdę, antywirusy często nie reagują właściwie - ostrzega portal. 

Czytaj Upiorny wirus bankowy atakuje smartfony. Kradnie pieniądze i żąda okupu! Co robić?

Drugi z elementów cyberataku to różnorodność tematów, nadawców i treści wiadomości. Są one wysyłane głównie z serwerów o2.pl i zatytułowane "Twoja paczka nie została dostarczona", "Rachunek z tytulu przechowywania przesylki", czy "Odbiór akt zamówienia". To sprawia, że wiadomości łatwiej przechodzą przez filtry antyspamowe. Są spersonalizowane - pisze gazeta.pl i dodaje, że

Specjaliści określają zarówno "Nymaim" jak i jego następcę - wirus GozNym, za jedne z najgroźniejszych narzędzi jakimi dysponują cyberprzestępcy. 

Jedynym sposobem, by uniknąć infekcji jest zignorowanie wiadomości e-mail. Warto pamiętać o tym, że ataki tego typu będą się powtarzać. Najbardziej narażeni są ci, którzy zareagują na wiadomość jako pierwsi - zanim atak zostanie wykryty przed specjalistów od cyberbezpieczeństwa. 

Jmik. fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu