Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/05/2014 - 10:10

Czarna Lista Lewiatana. Bariery dla rozwoju przedsiębiorczości.

Zbyt wysokie podatki, sztywne prawo pracy i korupcja. To tylko niektóre utrudnienia jakie znalazły się ma Czarnej Liście Barier opublikowanej po raz jedenasty przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Co najbardziej hamuje ich rozwój? Na czele czarnej listy znalazły się za wysokie podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem prywatnych przedsiębiorców, biorąc pod uwagę obecny poziom rozwoju gospodarczego, podatki ograniczają możliwości oszczędzania i inwestowania oraz skłaniają do działania w szarej strefie. Zakłóca to uczciwą konkurencję i utrudnia rozwój. Główną przyczyną wysokich podatków są duże wydatki na emerytury i renty, sięgające rocznie 180 mld zł.

Za ogromną barierę przedsiębiorcy uznają sztywne prawo pracy i niedopasowanie systemu edukacji do bieżących potrzeb i trendów gospodarki.Do tego dochodzi niska efektywność zamówień publicznych oraz przewlekłe i kosztowne dochodzenie należności. Źródłem większości barier jest także nieefektywny system stanowienia prawa.

Co proponują przedsiębiorcy? Przede wszystkim egzekwowanie od inicjatorów zmian legislacyjnych obowiązku prowadzenia rzetelnych konsultacji z zainteresowanymi stronami, opracowanie ocen skutków regulacji a także monitorowanie wdrożonych przepisów.

We wstępie do „Czarnej Listy” szefowa Lewiatana Henryka Bochniarz zauważa, że w ubiegłym roku przedsiębiorcy doczekali się co prawda kliku korzystnych zmian, ale nadal liczne utrudnienia niszczą krajowe firmy. Polskie przedsiębiorstwa nie dysponują takim kapitałem, technologiami i ogromnym rynkiem zbytu jak ich zagraniczni konkurenci z Europy zachodniej. Jeśli jednak polskie firmy, od których zależy rozwój krajowej gospodarki, mają zwiększać swój kapitał i więcej inwestować, a także szybciej się modernizować i rozwijać, należy im stworzyć warunki lepsze niż w krajach bogatszych. Przedsiębiorcy- jak zauważa Henryka Bochniarz - dostrzegają zmiany, ale ich tempo jest niezadawalające.

(mika)

Źródłó:konfederacjalewiatan.pl

fot. sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu