Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
26/03/2016 - 19:50

Czego chcą Sądeczanie? Parkingów, parków bez śmierdzących niespodzianek i ulic bez dziur

Urząd Miasta przymierza się do opracowania planu rewitalizacji miasta. Ruszyły już nawet konsultacje społeczne w tej sprawie. A my już przy publikacji pierwszych informacji na ten temat zaprosiliśmy Czytelników do dyskusji, co trzeba zmienić w Nowym Sączu, żeby żyło nam się lepiej i estetyczniej. Okazuje się, że Sądeczanie nie mają wygórowanych oczekiwań.

Pierwszy email był niemal zgody z komentarzem , jaki Czytelnik umieścił pod publikacją o ewentualnym przejęciu przez miasto budynku przy ul. Dunajewskiego. – Remont tej kamienicy to na pewno potworny i zupełnie nieracjonalny wydatek. Miasto powinno wystarać się o zgodę na jego wyburzenie i wybudować w to miejsce parking wielopoziomowy. To samo można by było zrobić na działce, gdzie teraz jest Rynek Maślany a handel rzeczywiście przenieść do budynku, gdzie była Straż Pożarna.

Drugi komentarz, tym razem telefoniczny celował w jedno miejsce – w brzegi Kamienicy. – Trzeba ten teren zagospodarować. Za mostem jak się jedzie na Kamionkę zrobić kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Tam już jest jakaś „tanc buda”, ale można z tego miejsca wycisnąć więcej. Zgadzam się z radnym, chyba Gajdoszem, że na skałkach też można coś fajnego zrobić. Klimat będzie coraz cieplejszy, tego nie unikniemy, ludzie będą coraz częściej szukali chłodu nad wodą. Lepsze to niż ta cała Wenecja. Postawienie ławek i takich na przykład parasoli jak przy Urzędzie Miasta,  to nie jest wielki wydatek. Do tego kilka koszy na śmieci i kilka siedzisk, takich leżaków zamontowanych na stałe. Ja bardzo często jeżdżę do Szczawnicy, proszę zobaczyć co tam nad Grajcarkiem zrobili.

Ten pomysł z miejsca odpada, przynajmniej w ramach rewitalizacji miasta, Urząd Miasta nie jest właścicielem tych terenów. Przypominamy o tym za każdym razem, gdy Czytelnicy krytykują to, jak wyglądają brzegi Kamienicy.

- Zagospodarować gruntownie Lasek Falkowski. Zrobić ładne, równe, żwirowane alejki , teraz jest ścieżka przyrodnicza. Ewentualnie zrobić park rekreacyjny, taki dla całych rodzin na skałkach. No i zainwestowałabym w zakup odkurzaczy do psich odchodów, które obsługiwałyby wszystkie parki i zieleńce w mieście. Ja wiem, że są kosze i tak dalej, ale guzik z tych koszy jest. Jak było brudno, tak jest – skomentowała pani Monika Długosz, która podkreśliła, że sama jest matką dwójki małych dzieci i nie raz rozmawia z koleżankami, że w Nowym Sączu tak naprawdę nie ma gdzie się z takimi maluchami podziać.

- Proszę pani coś, co tu można zrobić jak połowa kamienic do Żydów należy. I co? Odnowimy kamienice, centrum, starówkę i zaczną pukać do nas różni z Izraela jak w Krakowie . Tam to były ruiny. Chętnych do nich nie było, miasto naprawiło i nagle się spadkobiercy poodnajdywali . To miasto, Nowy Sącz ma się rozumieć wyglądało kiedyś zupełnie inaczej. Jak tu województwo było, teraz to już tu nic me ma. – nie bez goryczy uciął nasze pytania starszy mężczyzna.

- Ja osobiście zainwestowałbym w cały teren pod Panoramą, to chyba tam ma być ta Wenecja? To miejsce rzeczywiście aż prosi się o gospodarza – komentuje rowerzysta, którego zagadnęliśmy koło MOSIR-u. – No i jak by u nas powietrze było czystsze, to bym był za takimi wypożyczalniami rowerów jak są w Rzeszowie. uważam też, że powinna zostac całkowicie przebudowanak kładka nad Kamienicą. Taka wymiana desek jaką robią co jakiś czas to po prostu śmieszne. 

Teraz kilka komentarzy do publikacji Nowy Sącz: Jest szansa żeby w tym mieście coś zmienić? 

- Ul. Długosza, od Mickiewicza do Grodzkiej, ul Grodzka od Alei do skrzyżowania z Nawojowską, Długosza i Rejtana. Jedna wielka "tragedia"- napisał "wandea".

"Lokalny patriota" sugeruje zagospodarowanie Bulwaru Narwiku od mostu do skrzyżowania.

Jednak tak naprawdę większość komentarzy skupia się na stanie sądeckich dróg. Tyle tylko, że remontu ulic raczej pod rewitalizację podciągnąć się nie da. Program określany planem rewitalizacji może obejmować jedynie 20 procent powierzchni gminy, na których mieszka nie więcej niż 30 procent ludności.

Warto przy okazji przypomnieć, że Urząd Miasta już jakiś czas temu nawiązał współpracę z Politechniką Krakowską, której studenci przedstawiają swoje kolejne wizje, w jakim kierunku Nowy Sącz powinien być zagospodarowywany.

Ewa Stachura [email protected]

Fot. Ilustracyjne UM w NS







Dziękujemy za przesłanie błędu