Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/02/2021 - 16:00

Czwartkowe Forum Ekonomiczne SGH: dziś spotkanie z Marcinem Ochnikiem

Dziś, podczas czwartkowego spotkania, przygotowanego Forum Ekonomiczne i Szkołę Główną Handlową, z Marcinem Ochnikiem, prezesem Ochnik SA i wiceprezesem Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług rozmawia prof SGH Mikołaj Pindelski.

Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH rozpoczął od pytania o obecną sytuację w branży handlowej. Prezes Ochnik wskazał, że czarnym łabędziem dla branży były lockdowny, spadki sięgały 30- 50 proc. sprzedaży branży obuwniczej i odzieżowej. Marcin Ochnik wskazał, że proces wychodzenia z obecnej sytuacji może trwać nawet do 3 lat. Większość firm z sektora odzieżowego odnotowywała znaczące spadki, przed którymi w pewnym zakresie chroniły dobrze rozwinięte kanały sprzedaży w Internecie.

Sprzedaż w kanałach tradycyjnych w odniesieniu do 2019 zmniejszała się w segmencie odzieży nawet o 30 proc, zbliżając się do granicy rentowności. prof. Mikołaj Pindelski wskazał, że to właśnie kanał sprzedaży w dużej mierze determinował skalę spadków. Wskazał, że okres planowania uległ drastycznemu skróceniu i obecny moment sprzyja rewizji strategii rozwoju spółek z sektora
handlowego w zakresie otwierania placówek w nowych lokalizacjach.

Jakie działania z perspektywy czasu okazały się skuteczne? Prezes Marcin Ochnik wskazał, że aż 20-30 proc. przychodów spółek to koszty najmu powierzchni w galeriach handlowych. Jednym z pierwszych działań podjętych w okresie pierwszego lockdownu było rozpoczęcie negocjacji z przedstawicielami galerii handlowych oraz strony rządowej. W efekcie spółki nie zostały za ten okres obciążone czynszami co spowolniło odpływ środków.

Kolejnym działaniem podjętym przez Ochnik była zmniejszenie personelu o 10 proc. i redukowanie kosztów do minimum. Obroty w sklepie internetowym wzrosły blisko dwukrotnie w minionym roku. Największym wyzwaniem jest dalsza niepewność związana brakiem możliwości przewidzenia sytuacji epidemicznej. Z punktu widzenia długofalowego kluczowym pytaniem jest to jak będzie wyglądała
struktura handlu za 5 i więcej lat.

Galerie handlowe zbudowały małe ekosystemy, które wypełniają czas odwiedzającym, tak długo jak tylko możliwe i bezpieczne jest poruszanie się poza domem. Prof. Pindelski wskazał, że im dłużej ludzie siedzą w domach, tym prawdopodobieństwo zmiany nawyków jest większe. Funkcja jaką spełniały galerie handlowe została zaburzona, pytanie otwarte czy na stałe?

Kolejne z pytań prowadzącego Bartosza Majewskiego dotyczyło elastyczności podmiotów zarządzającymi galeriami handlowymi. Prezes Ochnik wskazał, że obecnie galerie po drugim lockdownie galerie handlowe nie są skłonne do negocjowania stawek najmu. Dodatkowo obecny okres niepewności nie sprzyja nawiązaniu kompromisu w prowadzonych negocjacjach. W jakim zakresie powiązanie umów z obrotami jest możliwe? Na poziomie mniejszych firm jest to ciężkie do negocjowania, w dużej mierze zależy to również od lokalizacji i standardu galerii handlowej oraz głównych odbiorców.

Jakie są perspektywy rozwoju e-commerce w Polsce? Prof. Pindelski wskazał, że dla wielu firm handel internetowy stał się głównym kanałem alternatywnej sprzedaży, stanowiącym nawet 30% obrotów. Część firm, mimo posiadania sklepów internetowych przed pandemią traktowały je po macoszemu. Prezes Ochnik wskazał, że firmy w wyniku pandemii zaczęły traktować kanał sprzedaży z większym zaangażowaniem. Podkreślił, że handel pełni również funkcję społeczną, która w przypadku sprzedaży online jest właściwie eliminowana.

Zwiększenie konkurencyjności marek w internecie do niedawna przede wszystkim odbywało się na płaszczyźnie ceny. To właśnie pandemia zaczęła zmieniać nawyki konsumentów, którzy zaczęli doceniać elementy związane z obsługą klienta, możliwością zwrotów czy bezpieczeństwem transakcji. Prezes Ochnik wskazał, że niezwykle ważna jest dotychczasowa baza klientów, którzy już dokonali zakupów. Firmy, które zbudowały wcześniej bazę klientów są lepiej pozycjonowane przez wyszukiwarki internetowe, mniejszym nakładem kosztów mogą docierać do potencjalnych klientów.

W jaki sposób wyróżnić się przy pozycjonowaniu produktów w dobie Amazona i Allegro? Prezes Ochnik wskazał, że Ochnik prowadzi politykę tej samej ceny sprzedaży niezależnie od kanału czy to Amazona, Allegro czy własnej strony www. Dzięki temu wyroby marki Ochnik nie konkurują ceną. Sytuacja jest dużo bardziej złożona w przypadku sprzedawców, którzy pełnią rolę pośredników w handlu internetowym, a nie są również producentami danego dobra. Prof. Pindelski wskazał, że już w przeszłości marki jak eBay próbowały wejść na polski rynek handlu internetowego. Dlatego ciężko określić pozycję Amazona w Polsce. W krótkiej perspektywie roku do dwóch lat rozmówcy zgadzają się, że nie dokona przemodelowania polskiego rynku handlu online.

Tradycją Czwartkowego Forum SGH jest możliwość zadania sobie wzajemnie pytań. Prof. Pindelski spytał o to czy obecny okres sprzyja dalszej edukacji? Prezes Ochnik wskazał, że nie tylko ze względów prestiżowych, ale przede wszystkim praktycznych warto się uczyć. Podkreślił, że w minionym okresie szczególnie ważna jest umiejętność reagowania na skrajne sytuacje i szybkiego podejmowania decyzji.

Pytanie Prezesa Ochnika skierowanym do prof. Pindelskiego dotyczyło tego czy można się spodziewać od października powrotu na uczelnie? Prof. Mikołaj Pindelski odpowiedział, że będzie to wynikało przede wszystkim od sytuacji epidemiologicznej. Decyzja o tym nie zapadnie z dnia na dzień, bo jest to szczególnie istotne w przypadku studentów spoza Polski, którzy muszą z większym wyprzedzeniem planować przyjazd do Polski.

Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat bieżących problemów gospodarczych i społecznych w kraju i na świecie. Projekt ma służyć wsparciu praktyków życia gospodarczego w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych, poprzez dostarczanie analiz aktualnych trendów i zjawisk oraz metod reagowania na nie.

Do udziału w spotkaniach będziemy zapraszali ekspertów, a skoncentrujemy się na takich tematach, jak innowacyjność, procesy migracyjne, energetyka odnawialna, systemy
emerytalne, koniunktura gospodarcza, a także najpoważniejsze skutki pandemii COVID-19 na płaszczyźnie zdrowotnej, społecznej i gospodarczej. (opr. red.)







Dziękujemy za przesłanie błędu