Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
05/02/2021 - 10:25

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że okres zimowy, to największe zagrożenie dla paneli fotowoltaicznych. Czy jednak jest tak w rzeczywistości i czy należy je samodzielnie odśnieżać? Wątpliwości z tym związane rozwiewają specjaliści z SOLSUM.

Sezon zimowy, charakteryzuje się dużymi opadami śniegu. Jednocześnie na dachach jest coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Ich posiadacze i osoby rozważające montaż, często obawiają się o wpływ, jaki ma on na produkcję energii i niejednokrotnie próbują usuwać biały puch na „własną rękę”. Czy jest to jednak prawidłowe podejście?

- Śnieg nie ma generalnie tendencji do bardzo długiego zalegania na modułach fotowoltaicznych. Moduły montowane są pod kątem 30-35 stopni, co sprzyja jego osuwaniu. Wówczas diody w module wyłączają część modułu fotowoltaicznego. Powoduje to, że energia padająca na panel jest dodatkowo zamieniana na ciepło, co przyspiesza topnienie śniegu. Dodatkowo ogniwa fotowoltaiczne, gdy normalnie pracują także się nagrzewają nawet o kilkanaście stopni względem temperatury otoczenia. Warto stosować moduły z podziałem na 6 niezależnych sekcji, wtedy nawet częściowo zacieniony  przez śnieg moduł będzie generował prąd - mówi Paweł Gumulak, prezes SOLSUM sp. z.o.o.

Poniżej widzimy przykład instalacji na tradycyjnych modułach, gdzie dolna część jest zacieniona przez np. zsuwający się śnieg. W takim układzie instalacja nie pracuje. Druga grafika to moduły z dodatkowymi diodami bypass i podziałem na 2 główne części i 6 mniejszych sekcji - w tym przypadku 50% instalacji pracuje.

Zobacz także: Zakaz używania starych kotłów w Małopolsce. Są dostępne duże dotacje na wymianę

Przy takim klimacie, jaki panuje w Polsce, największa produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych przypada na okres od marca do października. Jest to nawet 85-90 procent całkowitej rocznej produkcji prądu, Pokazuje to, że przy zastosowaniu odpowiednich modułów śnieg nie ma aż tak dużego znaczenia jak mogłoby się wydawać.   

- Odśnieżanie może się odbywać, jeśli w krótkim czasie występował bardzo intensywny opad śniegu. Również jeśli kąt dachu jest mały, a my chcemy maksymalnie przyspieszyć działanie instalacji. Należy być przy tym oczywiście bardzo ostrożnym, nie używać ostrych narzędzi aby np. nie porysować szyby modułu. Trzeba mieć na uwadze, że nawet niewielkie uderzenie w nią może spowodować rozbicie lub niewidoczne gołym okiem mikropęknięcia ogniw.Będzie to skutkowało koniecznością wymiany modułu/ów, a to jest jest spory koszt - wyjaśniają specjaliści z SOLSUM. (fot. Solsum)







Dziękujemy za przesłanie błędu