Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
23/03/2020 - 08:15

Czy przez koronawirusa wstrzymają wypłatę 500 plus i trzynastki dla emerytów?

Epidemia koronawirusa zaatakowała też polską gospodarkę. Rząd szykuje antykryzysową tarczę, która będzie kosztować ponad 200 mld złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc pracodawcom, pracownikom, rodzicom na zasiłku opiekuńczym i służbie zdrowia. Czy to grozi załamaniem budżetu państwa? W sieci pojawiła się petycja. Nie brak głosów, żeby w tym trudnym czasie wstrzymać programy takie jak 500 plus, kosiniakowe, a nawet trzynastki dla emerytów i rencistów.

Ponad dwieście miliardów złotych, tyle ma kosztować rządowa antykryzysowa tarcza, która ma uchronić polską gospodarkę przed katastrofalnymi skutkami epidemii koronawirusa.  Pieniądze będą przeznaczone na pomoc pracodawcom, pracownikom, rodzicom na zasiłku opiekuńczym i służbie zdrowia. Tylko czy wytrzyma to budżet państwa?

Niektórzy uważają, że w takiej sytuacji trzeba zawiesić wypłatę środków z takich programów jak 500 plus, kosiniakowe czyli jednorazowe świadczenie dla dzieci a nawet Emeryturę plus, czyli trzynastki dla emerytów i rencistów.

W internecie pojawiła się w tej sprawie petycja. Ci, którzy się pod nią podpisali są zdania, że trzeba zaciskać pasa, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze należy przeznaczyć na walkę z koronawirusem.

W dobie pandemii koronawirusa zbierającego śmiertelne żniwo, potrzebne są znaczne środki pieniężne na prewencję i wspomaganie firm, które ponoszą ogromne straty w związku z zawieszeniem działalności. Dla gospodarki może to być zbyt duże obciążenie. Dlatego zwracamy się do Państwa o wsparcie petycji o wstrzymanie świadczeń socjalnych w postaci 500+ i tzw. kosiniakowego. Jak powszechnie wiadomo program 500 plus nie przyniósł oczekiwanego efektu w postaci wzrostu dzietności, więc można przyjąć, iż te pieniądze są marnotrawione. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspomożenie ochrony zdrowia i naszych rodzimych przedsiębiorstw.

Wykażmy się rozsądkiem i odpowiedzialnością, Rodacy!

Pod petycją podpisało się już ponad cztery tysiące osób.

A co z tymi, którzy są odmiennego zdania i uważają, że w tej kryzysowej sytuacji  błędem byłoby zawieszenie wypłaty świadczeń. Im także należy dać szansę  na wyrażenie własnej opinii. Założyliśmy więc kolejną petycję online. Zajęło to trzy minuty. Kto chce, może zagłosować. Petycja o niewstrzymywanie świadczeń socjalnych

O programie 500 plus na antenie RMF FM mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zapewniał, że pieniędzy nie zabraknie.

- Mamy w tej chwili taką sytuację i to jest zasługa rządu, że są pewne zapasy. Ale nie ma powodu ukrywać, że to, co dzieje się w samej Polsce - ale przede wszystkim to, co dzieje się wokół Polski w sferze gospodarczej, jest niebezpieczne - powiedział Kaczyński.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. jm


Dziękujemy za przesłanie błędu