Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
19/07/2016 - 11:10

Czy wykopaliska przyciągną turystów do Maszkowic?

Na Sądecczyźnie bawili w poniedziałek (18 lipca) Bartosz Składawski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Paulina Florjanowicz, zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To autorzy projektu finansowanego ze środków norweskich pt. DOM – Dziedzictwo Obok Mnie, który dotyczy wykorzystania przez samorządy walorów dziedzictwa w rozwoju lokalnym. Gości z Warszawy zaprosił posel Arkadiusz Mularczyk.

W pierwszej części wizyty goście odwiedzili Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, Muzeum Sztuki Ludowej w Paszynie, a także klasztor sióstr klarysek w Starym Sączu, gdzie odbyło się spotkanie z siostrą Elżbietą Wielebińską, nową przełożoną klarysek w Starym Sączu oraz  zastępcą burmistrza Starego Sącza Kazimierzem Gizickim.

Kolejnym etapem wizyty przygotowanym przez posła Mularczyka i sołtysa Maszkowic Jacka Ząbka było spotkanie w Urzędzie Gminy Łącko z dr. Marcinem Przybyłą z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił prehistoryczne fortyfikacje kamienne odkryte na Górze Zyndrama w Maszkowicach.
 
Archeolog wyjaśniał, iż naukowe znaczenie stanowiska archeologicznego na Górze Zyndrama wynika przede wszystkim z bardzo dobrego stanu zachowania prehistorycznych poziomów osadniczych, niezniszczonych w okresie średniowiecza lub późniejszym. To rzadka w naszej części Europy sytuacja, że w jednym miejscu nakładają się na siebie warstwy kolejnych osiedli. Znaleziska świadczą o dalekich kontaktach dawnych mieszkańców tego miejsca. Kamienna architektura obronna z najstarszej fazy stanowiska archeologicznego jest unikatowa w skali Europy

W swojej prezentacji dr Marcin Przybyła zwrócił uwagę, że w Maszkowicach mamy do czynienia z powieleniem pewnego schematu. Ludzie, którzy wznosili fortecę mieli prawdopodobnie do czynienia z podobną budowlą lub przynajmniej taką widzieli. Na świecie jest znanych tylko kilka podobnych konstrukcji – trzy stanowiska w Alpach na pograniczu Szwajcarii i północnych Włoch, kilka stanowisk w południowych Włoszech, zwłaszcza w miejscowości Roca i kilka punktów na wybrzeżu adriatyckim oraz w górach Bośni. Świadczy to o związku osadników z ludźmi żyjącymi tysiące kilometrów od Polski.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski i Zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paulina Florjanowicz wskazali na źródła, z których można pozyskać fundusze na promocję i wykorzystanie edukacyjne wykopalisk archeologicznych odkrytych na Górze Zyndrama. To mogłoby być czynnikiem lokalnego rozwoju i promocją dla całego regionu. W sposób precyzyjny przedstawili możliwość wykorzystania przez samorządy walorów dziedzictwa historycznego w rozwoju lokalnym.

Na koniec goście udali się na Górę Zyndrama, gdzie mogli przyjrzeć się trwającym tam pracom archeologicznym. Towarzyszył im również wójt gminy Łącko Jan Dziedzina i radna z Maszkowic Elżbieta Majerska.
(s) 

Góra Zyndrama w Maszkowicach










Dziękujemy za przesłanie błędu