Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
09/04/2017 - 07:35

Dają u nas pieniądze na ekologiczne piece, ale najpierw kontrolują

Audytorzy z dwóch firm, z którymi małopolski samorząd podpisał umowy, już przeprowadzają na Sądecczyźnie oceny energetyczne tych budynków, których właściciele ubiegają się o dopłatę na wymianę kotłów. Audyty są bezpłatne, przypomina urząd.

Wykonanie audytu energetycznego to warunek konieczny do ubiegania się o dofinansowanie na wymianę starego, nieekologicznego pieca na urządzenie spełniające europejskie normy ekoprojektu. Uzyskane po audycie świadectwo energetyczne budynku będzie wymagane przy staraniu się o środki na nowy piec.

Przeczytaj też Uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co wolno, czego nie wolno?

W sumie na terenie całego województwa, do wrześnie przyszłego roku, audytorzy ocenią ponad 20 tys. obiektów.

Mieszkańcy, którzy wcześniej zgłosili się do swojej gminy, nie poniosą żadnych kosztów przeprowadzonych audytów. Zostaną one sfinansowane przez wojewódzki samorząd, który przeznaczył na ten cel prawie 14 mln zł.

To ważna informacja, bo walka ze smogiem zaowocowała „kreatywnością” oszustów. Po Małopolsce grasują nieuczciwe firmy, które powołują się na konieczność wymiany nieekologicznych pieców i oferują możliwość zdobycia na ten cel dofinansowania. Najpierw jednak firma robi audyt energetyczny, za co każe sobie płacić. W ten sposób „nabija ludzi w butelkę”.

Przeczytaj też Jak oszukać „na smoga”? Kwitnie kreatywny biznes

Tylko na Sądecczyźnie do września przyszłego roku zostanie przebadane ponad 2,2 tys. budynków.

Prawidłowo przeprowadzona ocena energetyczna każdego budynku powinna obejmować kilka elementów: wizję lokalną i ocenę stanu danego budynku, w tym wykonanie dokumentacji fotograficznej, opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, a także informację na temat wymaganej mocy cieplnej montowanego pieca. 

- Przypominamy też, że środki na wymianę pieców dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem samorządów gminnych. Audytorzy z firm wybranych przez UMWM powinni posiadać przy sobie  stosowny identyfikator nadany przez daną gminę. Gminy, które przystąpiły do programu mają również obowiązek poinformować mieszkańców o rozpoczęciu audytów. Tam też należy szukać wszelkich informacji - informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

(ami) fot. UMWM







Dziękujemy za przesłanie błędu