Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
04/12/2021 - 07:00

Debiutanci giełdowi. W grze wielkie marki i wielkie pieniądze

Na krajowym rynku kapitałowym doszło już do 22 debiutów. Wartość ofert wahała się od 2,5 mln zł do aż 3,7 mld zł w przypadku Pepco. Szczególnie ostatni kwartał obfituje w ciekawe oferty publiczne STS, Murapol czy grupa Pracuj.pl. Jak po debiucie poradziło sobie Allegro? Jaką dywidendę planuje wypłacać Murapol?

W całym 2020 r. doszło do 20 debiutów giełdowych. Największą ofertą publiczną było rekordowe Allegro, którego wartość całej oferty wyniosła aż 9,2 mld zł. Stanowiło to największą ofertę publiczną w historii GPW. Była to również największa oferta publiczna w 2020 w całej Europie. Kurs na otwarciu rósł nawet o ponad 51,2 proc. Zainteresowanych debiutem Allegro było 36 000 inwestorów indywidualnych. W nieco ponad rok akcje Allegro znajdują się w trendzie spadkowym, wyznaczając nowe historyczne minima, nawet poniżej ceny z oferty pierwotnej, która wynosiła 43 zł. Kurs akcji Allegro uległ przecenie podobnie jak zdecydowanej części spółek z krajowego parkietu. Analitycy wskazują w przypadku Allegro na problemy zarządcze, aż dwa stanowiska w randze członków zarządu pozostają nieobsadzone oraz szybszą niż spodziewana ekspansja największego konkurenta Amazona, który swoją atrakcyjnie wycenianą ofertą już zmusił Allegro do ograniczenia marży.

23 listopada zadebiutowały na GPW akcje biotechnologicznej spółki PolTreg, która w ofercie pozyskała blisko 100 mln zł przy cenie emisyjnej na poziomie 29 proc. niższej niż proponowana cena maksymalna za jeden walor płacono 75 zł. Kurs akcji po debiucie znacząco spadł, poniżej 65 zł. Przed nami jeszcze debiuty trzech dużych spółek, Murapolu, grupy Pracuj.pl i STS Holding.

W przypadku Murapolu, chęć przeprowadzenia emisji publicznej zbiegła się z znaczącym spadkiem subindeksu giełdowego składającego się ze spółek developerskich. Większość obserwatorów przypisuje to dotychczasowej podwyżce stóp procentowych przez NBP oraz dalszej prognozowanej. Ponieważ to dostępność i koszty kredytu bezpośrednio przekładają się na wyniki deweloperów. Podkreślił to również Prezes jednej z największej spółek developerskich w kraju Dom Development, Radosław Szanajca przy okazji publikacji wyników kwartalnych. Wskazał, że nie spodziewa się strukturalnych zmian na rynku nieruchomości.

Być może podwyższone stopy w krótkiej perspektywie wpłyną negatywnie na ilość udzielanych kredytów jednak w Polsce dalej ze względu na ogromną lukę mieszkaniową branża nie spodziewa się spadku popytu. Większym wyzwaniem będzie kontrolowanie kosztów związanych ze wzrostem cen materiałów budowlanych i wykonawstwa. Obecnie mapa inwestycji Murapolu obejmuje 17 miast. To nie tylko duże aglomeracyje miejskie jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto, ale również mniejsze ośrodki miejskie np.: Wieliczka. Nowym obszarem w ramach działalności spółki jest rozpoczęcie działalności w segmencie instytucjonalnego wynajmu mieszkań i zbudowanie 10 000 mieszkań do 2026 r.  

Murapol przez 20 lat obecności na rynku wzniósł 324 budynki i planuje oddawać ok. 3,2 tys. mieszkań rocznie począwszy od 2022 r. Zakłada wypłatę dywidendy na poziomie 170 mln zł, co implikuje ok. 4,17 zł na walor w 2022 r. Przy cenie maksymalnej będzie to oznaczać dywidendę na poziomie 10 procent. Spółka podkreśla, że koncentrując się na podstawowej działalności wyodrębnia dwa wiodące segmenty, popularny oraz popularny premium. Dla większości klientów spółki jest to pierwsze mieszkanie w życiu. Co ciekawe chwilę przed informacją o planowanym debiucie Murapolu, dowiedzieliśmy się, że Goldman Sachs poprzez spółkę zależną, która kontroluje innego z wiodących developerów Robyg planuje sprzedaż. Buduje to przekonanie, że znajdujemy się w okresie, w którym właściciele aktywów ze względu na możliwą do uzyskania bardzo atrakcyjną wycenę, popartą perspektywą dalszego utrzymania popytu decydują się na sprzedaż i realizację zysku.

W przypadku grupy Parcuj.pl, lidera na krajowym rynku rekrutacji cyfrowej, z którego usług korzysta ponad 48 tys firm.  Przychody spółki rosły systematycznie na przestrzeni ostatnich lat za wyjątkiem roku 2020 i początku pandemii COVID-19. Cena w ofercie publicznej została ustalona poniżej ceny maksymalnej i wyniosła 74 zł. W transzy inwestorów indywidualnych zostanie zaoferowane zaledwie 2,7 proc. oferowanych akcji. Wartość oferty wyniosła 1,119 mld zł. Spodziewany pierwszy dzień notowań to 9 grudnia br.

STS Holidng to prywatna spółka, której właścicielami pozostaje rodzina Juroszków. Będzie to jedyna spółka z branży bukmacherskiej, której akcje będą notowane na GPW. Poza Polską STS posiada licencję w Wielkiej Brytanii i Estonii, które stanowią jednak obecnie marginalnie wielkościowo rynki. Udział w krajowym rynku usług bukmacherskich stanowi blisko 46 proc. W ramach debiutu spółka chce zaproponować ponad trzykrotnie więcej akcji inwestorom indywidualnym niż Pracuj.pl, blisko 10 proc.  STS posiada obecnie 400 lokali bukmacherskich i zatrudnia ok 1500 osób. Wycena spółki przy założeniu realizacji oferty na poziomie ceny maksymalnej przekroczy 4 mld.

Poprzedni już wyjątkowo dobry rok, nie tylko za sprawą debiutu Allegro, stanowił dla krajowego rynku kapitałowego ważny moment. W tym udało się utrzymać pozytywną dynamikę ilości pierwotnych ofert oraz ich wielkości. Rodzaj giełdowych debiutów wskazuje, że dalej znajduje zastosowanie trend, o którym mówił Marek Dietl. GPW stała się miejscem realizacji zysków dla coraz dojrzalszych przedsiębiorstw, obszarem, w którym obecnie firmy szukają środków do wzrostu jest natomiast coraz częściej rynek private-equity. (Jan Berdychowski, fot. Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu