Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
25/10/2018 - 12:05

Dlaczego plastikowe widelce i...patyczki do uszu znikną z sądeckich sklepów

Trzeba będzie się pożegnać ze sztućcami z plastiku, talerzykami, a nawet patyczkami do uszu. Parlament Europejski poparł wprowadzenie zakazu ich sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, a więc także w naszym kraju. Nowe przepisy wejdą w życie za trzy lata. Wtedy, także i w Nowym Sączu, jednorazówki mają zniknąć ze sklepowych półek.

Bruksela bije na alarm. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, ponad 80 proc. zanieczyszczeń w morzu to plastik. Jednorazówki, na które brukselscy urzędnicy wydali właśnie wyrok, stanowią 70 proc. wszystkich śmieci w morzu. To śmiertelne zagrożenie dla morskich zwierząt. Kiedy plastik trafi do żołądka żółwia, foki czy wieloryba , często skazuje je na śmierć w cierpieniach. Odpady znajdowane są też w ciałach ryb i mięczaków, które są fragmentem ludzkiego łańcucha pokarmowego.

 Czytaj też Weźcie udział w śledztwie. Pomóżcie znaleźć tego łobuza! [WIDEO]

Kiedy ze sklepowych półek i naszych domów bezpowrotnie znikną plastikowe sztućce, słomki, talerzyki, a nawet patyczki do uszu? Za trzy lata. Od 2021  roku ma obowiązywać zakaz wykorzystywania i sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku z plastiku, pod warunkiem jednak, będą dla  nich dostępne alternatywy. Producenci plastikowych produktów, których nie można w tej chwili niczym zastąpić, na zmiany w ofercie będą mieć czas  do 2025 roku.

Za siedem lat - taki jest plan Europarlamentu - recykling plastikowych butelek po napojach ma osiągnąć poziom 90 proc. O 25 procent mają zostać zredukowane w unijnych krajach polistyrenowe opakowania na owoce, desery, burgery, kanapki czy warzywa.

[email protected] fot. archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu