Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
04/05/2016 - 12:25

Dlaczego w Polsce zarabiamy tak mało? Florek wie, a jego fundacja napisała

A sygnowana nazwiskiem Ryszarda Florka, właściciela Fakro Fundacja „Pomyśl o Przyszłości” wydała właśnie broszurę pt. Wspólnie budujemy naszą zamożność, czyli dlaczego w Polsce zarabiamy 4 razy mniej niż w krajach Europy Zachodniej?

Już na okładce jest swoista autoreklama: Lekturę polecają przedstawiciele świata nauki, kultury, biznesu oraz organizacje społeczne. A na pierwszej stronie pojawiają się ich nazwiska. Jest na przykład Krzysztof Pawłowski, założyciel i lektor WSB - NLU, Roman Kluska, twórca Optimusa i Michał Sokołow - polski przedsiębiorca 25- lecia Krajowej Izby Gospodarczej i kierowca rajdowy. Z ludzi kultury są Anna Wyszkoni i Krzysztof Krawczyk oraz Krzysztof Trebunie Tutka. Ze sportowców: Adam Nawałka, Rafał Sonik i Bogdan Wenta.  

Sami autorzy zapowiadają: Chcemy, żeby to opracowanie było odbierane nie jako wyraz malkontenctwa, ale jako wskazanie potencjalnych rezerw wzrostu gospodarczego”. Wydawnictwo z założenia dedykowane jest: politykom, urzędnikom, sędziom, przedsiębiorcom, pracownikom i konsumentom.

Co w samej treści? Autorzy zgodnie z tytułem wymieniają 21 powodów, dla których zarabiamy mniej niż na zachodzie. Jako pierwszy z powodów wymieniana jest: mała liczba osób wytwarzających PKB w przeliczeniu na wszystkich obywateli. Potem są dwa rozdziały dotyczące polskich i unijnych przepisów, które według tezy autorów nie dają naszym rodakom szans na równe i skuteczne prowadzenie działalności. Jest też wzmianka o tańszych i mniej stabilnych miejscach pracy, o zalewie zagranicznych towarów przy równoczesnym utrudnianiu naszego eksportu. Mowa również o : niskim poziomie zaufania społecznego i niskiej sile nabywczej polskiego społeczeństwa. Cały jeden rozdział jest osobno poświęcony szarej strefie w polskiej gospodarce.

Wśród fundatorów wydawnictwa są:  FAKRO, KONSPOL, Dr Irena Eris itp.

Nie jest to na pewno lektura, którą można polecić do poduszki, ale jest tu sporo ciekawych analiz i danych gospodarczych. Poza tym autorzy odwołują się też do pytań najczęściej zadawanych w tej dziedzinie przez zwykłych konsumentów.

Książkę można pobrać w wersji PDF ze strony internetowej Fundacji.

ES [email protected]

Fot. ilustracyjne: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu