Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
11/10/2018 - 16:50

Dobre, bo niemieckie, w gorszej wersji dla Polaków. Co wykrył UOKiK?

Serek Almette, który wedle zapewnień ma mieć sto procent naturalnych składników, a w rzeczywistości wcale tak nie jest, kawa Nescafe Classic, która wcale nie jest taka mocna, czekolada Milka, która ma mniej orzechów niż mieć powinna... tak wygląda porównanie tych samych polskich i niemieckich produktów, które wziął pod lupę pod Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów testował produkty? Kupował pary określonych towarów. Łącznie sprawdzono sto jeden par produktów. Istotne różnice dotyczyły dwunastu - informuje w komunikacie Urząd.

– Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów w Unii Europejskiej. Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań konsumentów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta klientów - komentuje wyniki testów Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.- Prawie połowa ankietowanych przez nas Polaków twierdzi, że mogą zapłacić więcej za produkt lepszej jakości. Takie przekonanie rośnie wraz z zarobkami tych osób. Oznacza to dużą zmianę w postawach, bo jeszcze kilka lat temu kierowali się głównie ceną –  dodaje

Czytaj też Są na skraju bankructwa. Klęska urodzaju przyniosła im biznesową katastrofę 

- Zauważyliśmy, że np. żelki Haribo produkowane na polski rynek mają więcej smaków jabłkowych i cytrynowych, a na niemiecki – truskawkowych i ananasowych, kawa Nescafe Classic jest mocniejsza u naszych zachodnich sąsiadów. Próba jest jednak zbyt mała, żeby odnosić je do całego rynku - zastrzega UOKiK.

- Stwierdzone różnice w niektórych produktach wskazywały jednak na to, że ich jakość jest wyższa na rynku polskim - m.in. polska wersja czekolady Milka Oreo jest smaczniejsza, a napój Capri Sun Orange miał więcej soku - czytamy w komuikacie.

Co trzeci Polak jest przekonany, że między produktami z Polski i tymi z zachodniego rynku istnieją różnice w jakości. To, jak jest w rzeczywistości badał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który na swoich stronach opublikował na ten temat raport.

Największe przekonanie o tym, że towary sprzedawane w Polsce mają inną jakość od tych na zachodzie Europy, mają osoby, które mieszkały dłużej za granicą - czytamy w komunikacie UOKiK, który podkreśla jednak, że "na podstawie uzyskanych wyników nie można wnioskować statystycznie na temat całego rynku".

Czytaj też Kiedy Amerykanie kupią Konspol? Na razie tylko podpisali porozumienie 

– Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów w Unii Europejskiej. Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań konsumentów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta klientów. Prawie połowa ankietowanych przez nas Polaków twierdzi, że mogą zapłacić więcej za produkt lepszej jakości. Takie przekonanie rośnie wraz z zarobkami tych osób. Oznacza to dużą zmianę w postawach, bo jeszcze kilka lat temu kierowali się głównie ceną – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Stwierdzone różnice w niektórych produktach wskazywały jednak na to, że ich jakość jest wyższa na rynku polskim - m.in. polska wersja czekolady Milka Oreo jest smaczniejsza, a napój Capri Sun Orange miał więcej soku - czytamy w komunikacie.

Wyniki swoich badań UOKiK przekaże do Komisji Europejskiej, która rozpoczyna testy porównawcze produktów i włączy analizy wykonane przez UOKiK do tego badania.

[email protected] fot.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)