Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
04/10/2022 - 10:25

Dodatek elektryczny. Dla jednych 1000, dla innych 1500 złotych. Od kiedy składać wnioski?

Nie tylko dodatek węglowy, na pellet, drewno, olej opałowy czy gaz – rząd dorzuci pieniądze także tym, którzy ogrzewają swoje domy na prąd. Ile można dostać z dodatku elektrycznego? Komu przysługuje dodatek? Gdzie składać wnioski na dodatek elektryczny i od kiedy można to zrobić? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Dodatek elektryczny 2022 – dla kogo?

Osoby, które zainwestowały w ogrzewanie elektryczne, obawiają się tego, jakie kwoty zobaczą na rozliczeniach z elektrowni. – Nam do rachunków za prąd nikt nie dopłaci ani złotówki! – apelowali mieszkańcy Sądecczyzny na łamach naszego portalu. Czytaj więcej tutaj: Zainwestowali w ogrzewanie elektryczne, teraz zostali na lodzie. Do ich rachunków nikt nie dopłaci

Niedługo po naszej publikacji, polski rząd ogłosił, że wsparcie finansowe trafi również do takich gospodarstw domowych. Nowe świadczenie nazywa się dodatkiem elektrycznym i będzie przysługiwało użytkownikom źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną.

Do takich źródeł ciepła należą np. pompa ciepła, piec akumulacyjny, bojler elektryczny. Warunkiem koniecznym do uzyskania świadczenia jest – podobnie jak w przypadku dodatku węglowego i dodatków na inne źródła energii – wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Pod uwagę będą brane zgłoszenia do CEEB do dnia 11 sierpnia 2022 roku. Późniejsza data może pojawić się tylko w przypadku, gdy źródło ciepła zgłaszane jest po raz pierwszy. W praktyce chodzi o osoby, które ukończyły budowę domu po 11 sierpnia.

Te gospodarstwa domowe nie dostaną dodatku na prąd

Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, które posiadają instalację fotowoltaiczną. W ustawie wyraźnie podkreślono, że właściciele domów, korzystający z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej dodatku na prąd nie dostaną.

Dodatek elektryczny nie zostanie przyznany również tym, których wnioski o dodatek węglowy czy dodatek dla gospodarstw domowych (gaz LPG, olej opałowy, drewno kawałkowe, pellet) zostały rozpatrzone pozytywnie.

Zobacz również: Dopłaty na pellet, olej, drewno i gaz LPG. Gdzie złożyć wniosek w Nowym Sączu?

Podobnie jak w przypadku poprzednich świadczeń obowiązuje zasada: jeden dodatek na jeden adres. Jeśli z jednego gospodarstwa domowego wniosek złoży kilka osób, świadczenie zostanie przyznane temu wnioskodawcy, który zrobił to jako pierwszy.

Dodatek elektryczny – ile można dostać?

Dodatek elektryczny będzie wynosił 1000 złotych. Jeśli roczne zużycie energii elektryczne w gospodarstwie wynosi powyżej 5 MWh, dodatek zostanie podwyższony do 1500 złotych.

Według wyliczeń rządu świadczeniem ma zostać objętych około 800 tysięcy polskich gospodarstw domowych.

To może Cię zainteresować: Jest zielone światło dla wypłat dodatku węglowego w Nowym Sączu. Radni byli zgodni

Wnioski na dodatek elektryczny – jak, gdzie i od kiedy można składać?

Mieszkańcy, którzy będą ubiegać się o dodatek elektryczny muszą złożyć wniosek w jednostce wyznaczonej przez gminę, którą zamieszkują.

Dokumenty można składać od 1 grudnia 2022 roku. Wnioski będą przyjmowane do 1 lutego 2023 roku. Dodatek elektryczny ma zostać wypłacony najpóźniej do 31 marca 2023 roku. ([email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu