Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
24/01/2024 - 10:55

Dołujące wieści dla palaczy. Już wiadomo od kiedy będą sprzedawać papierosy w nowej, wyższej cenie

Z tytoniowych opakowań straszą śmiercią makabryczne obrazki i prawie już nie ma miejsc, gdzie można wyjść „na dymka”. Palacze nie mają łatwego życia. Teraz będzie jeszcze gorzej. Nałogowców znowu trzepnie po kieszeniach.

Ile pieniędzy puszczają z dymem tytoniowi nałogowcy? Jeśli wypalają dziennie paczkę papierosów, to miesięcznie wychodzi blisko 500 złotych. Teraz  zapłacą jeszcze więcej. Wszystko przez to, że od stycznia poszły w górę stawki akcyzy między innymi na papierosy, tytoń do palenia, susz tytoniowy, cygara i cygaretki. Kolejne podwyżki zaplanowane są stopniowo aż do 2027 roku. Wyższa akcyza wiąże się z podwyżką cen papierosów. Ile zapłacimy za paczkę?

Czytaj też Ogrzewacie dom gazem albo węglem? Trzymajcie się mocno. Czekają was rachunki grozy!

Nowe stawki akcyzy od stycznia 2024

Stawka akcyzy na papierosy wynosi  276 zł za każde tysiąc sztuk i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej. W przypadku tytoniu do palenia – 188,51 zł za każdy kilogram i 32,05 proc .maksymalnej ceny detalicznej. Na cygara i cygaretki – 524 zł za każdy kilogram.

Czytaj też W tych zawodach już zwalniają, w tych będą zatrudniać. Ruszyła rewolucja na rynku pracy 

Od kiedy pójdzie w górę cena papierosów?  

Jak szacują eksperci, tegoroczna podwyżka cen papierosów wyniesie około 60 groszy. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie już papierosów po 16 złotych,  a cena tych  najtańszych będzie rozpoczynać się od 17 złotych – napisał  „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nałogowi po starej cenie będzie się jeszcze można oddawać do końca lutego. Wyroby tytoniowe z akcyzą zapłaconą już w 2024 trafią do sklepów  z początkiem marca. ([email protected]) fot.pixabyDziękujemy za przesłanie błędu