Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/02/2017 - 11:00

Donos na drzewo i kurnik, czyli dwa kroki do przodu, jeden do tyłu

Po tym jak sejm przegłosował ustawę o ochronie przyrody, która ułatwia właścicielom posesji pozbywanie sie niechcianych drzew i krzewów statystyczny Kowalski powinien odetchnąć z ulgą pod warunkiem, że …nie chce sobie zbudować kurnika lub stodoły. O co chodzi?

Dokładnie chodzi o rolników, którzy nie muszą mieć zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów tylko wtedy, gdy jest to ściśle związane z ich życiem prywatnym. Jeśli chcą budować dom, mogą wyciąć drzewo bez zezwolenia. Jeśli jednak chcą o postawić nową oborę czy stodołę, pozwolenie muszą uzyskać.

Przeczytaj też 

Nowy przepis na swoim Facebooku komentuje gorlicka posłanka z Ruchu Kukiz’15 Elżbieta Borowska.

- Polskie zmiany w prawie - czyli dwa kroki do przodu, jeden do tyłu... Nadal za wycięcie drzewa, na przykład z powodu budowy kurnika, grozi nam donosik od sąsiadki, wizyta urzędnika i kara finansowa - pisze Borowska.

Przeczytaj też  Nowy Sącz: Tauron wyciął drzewa pod parking

Dlaczego wycięcie drzewa pod budowę kurnika grozi urzędniczą mitręgą i finansową karą? A pod dom już nie? Bo kurnik to już biznes.

- Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo bądź krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony, czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej - wyjaśnia w komunikacie z urzędniczą precyzją. resort środowiska.- Ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana, jako działalność gospodarcza, konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo/krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.  

Budowy stodoły, kurnika, obory czy drogi dojazdowej do pola są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pozwolenie na wycinkę trzeba  w takiej sytuacji uzyskać - tłumaczy ministerstwo.

(ami) fot.J.B







Dziękujemy za przesłanie błędu