Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/07/2022 - 08:50

Dopłacają do wymiany pieców i na docieplenie domów po nowemu. Wypełnij wniosek

Węgiel na wagę złota i jego ceny, które zwalają z nóg… czy to sprawi, że właściciele domów bardziej będą teraz skłonni do wymiany kopciuchów na kotły gazowe? Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza dodatkowe zachęty. Będzie program Czyste Powietrze po nowemu. Ci, którzy chcą z niego skorzystać, będą mogli liczyć na pieniądze jeszcze przed dokonaniem inwestycji.

Czytaj też Piece na węgiel i pellet padły ofiarą nagonki? Antysmogowe przepisy do poprawki

Jak jest z węglem?

Choć jego ceny zwalają z nóg, i tak schodzi na pniu. Jak podaje serwis biznesinfo.pl, w maju wydobyto w Polsce 4,5 mln ton węgla i całość produkcji trafiła do sprzedaży. Ale  i tak  popyt przewyższa podaż.  Jak wynika z deklaracji składanych przez Polaków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, większość domów jednorodzinnych w Polsce wciąż ogrzewanych jest paliwem stałym, z czego najwięcej stanowi węgiel.

Niedawno rząd przyjął ustawę, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Ma to umożliwić Polakom zakup maksymalnie trzech ton, na jedno gospodarstwo domowe. Cena gwarantowana to 996 złotych. Jednak kto ogrzewa dom węglem, ten wie, że  na sezon zwykle trzeba kupić więcej.

Czy to sprawi, że ludzie będą teraz bardziej skłonni przestawić się na kotły gazowe, lub zainwestować termomodernizację domów tak, by do ich ogrzewania trzeba było zużyć mniej węgla? Jak na razie w naszym regionie wymiana kopciuchów idzie jak po grudzie. Tak wynika z najnowszego rankingu programu „Czyste Powietrze” opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy.

Ledwie pięć małopolskich gmin znalazło się w pierwszej trzydziestce tych samorządów, w których w pierwszym kwartale tego roku najwięcej mieszkańców złożyło wnioski o wymianę źródła ciepła i termomodernizację. Jak w tym zestawieniu wypadają sądeckie gminy? To po prostu porażka. Ministerstwo klimatu i środowiska chce to zmienić i dlatego wprowadza dodatkowe zachęty.

Będzie program Czyste Powietrze po nowemu, który już zyskał miano Czyste Powietrze Plus

Co się zmieni? - Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków- wyjaśnia szefowa resortu Anna Moskwa.   

Jak dodała minister, na program resort chce przeznaczyć blisko 2 miliardy złotych. - Liczymy, że dzięki temu jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach. Szacujemy, że ponad 37 tysięcy rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów – dodaje Moskwa.

Czytaj też Znowu będzie można spalać węglowe odpady? Chcą zawiesić normy jakości węgla 

Kto może liczyć na dofinansowanie i jak to zrobić?

 Program Czyste Powietrze Plus będzie dostępny tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie – informuje ministerstwo. Warunkiem wypłaty prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami.

Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. Prefinansowanie w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego wykonawcy, będzie wypłacane bezpośrednio na jego konto, zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz warunkami programu.

Tylko przez generator wniosków

Dokumenty trzeba będzie składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym, a w przypadku braku takiego podpisu, po przesłaniu wersji elektronicznej wniosku, wydrukowania formularza, ręcznego podpisania i przesłania pocztą lub przekazania za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie.

Czytaj też Ruszył program kredytowy mieszkanie bez wkładu własnego i już idzie do poprawki

Sam wniosek o dofinansowanie czyli formularz, zostanie poszerzony o dodatkowe warunki związane z prefinansowaniem, jeśli wnioskodawca zadeklaruje chęć skorzystania z tego finansowego udogodnienia.

- Rozpatrzenie wniosku powinno trwać do 14 dni. Następnie w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem będzie uruchomiona transza zaliczkowa na konto wykonawcy, czyli 50 proc. przyznanej wartości dotacji jako część jego wynagrodzenia – czytamy na ministerialnej stronie.   

Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia właściciel remontowanego domu jednorodzinnego złoży końcowy wniosek o płatność końcową, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania własnego wkładu w inwestycję. Rozpatrzenie wniosku o płatność przez właściwy terytorialnie wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy z dotacji, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentu. ([email protected]) fot.







Dziękujemy za przesłanie błędu