Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
01/07/2015 - 08:00

Dostali wysokie kary. Urzędnicy: błędy się zdarzały, ale któż ich nie robi

Polska spodziewa się nałożenia przez KE kary z tytułu nieprawidłowości w realizacji płatności dla grup producentów owoców i warzyw wykazanych w kontroli przeprowadzonej w 2010 r.
Tzw. wyłączenie przewidziano w wysokości 55 517 499,79 EUR. Polski rząd od początku nie zgadzał się z argumentacją Komisji Europejskiej dotyczącą nieprawidłowości w wydatkowaniu funduszy na pomoc dla grup producentów owoców i warzyw.

Co teraz na to polski resort rolnictwa? Ministerstwo wydało specjalny komunikat, w którym stara się tłumaczyć,że nie jest aż tak źle a błędy każdemu się zdarzają:

"Podkreślamy, że wdrożony został plan działań naprawczych, który zakłada powtórną weryfikację procesu wstępnego uznawania grup producentów owoców i warzyw. Jeżeli potwierdzą się informacje o nałożeniu kary polski rząd rezerwuje sobie prawo do skierowania sprawy do Sadu Unii Europejskiej. - Program pomocy dla producentów owoców i warzyw został zrealizowany perfekcyjnie, co najlepiej widać po jego efektach. Dzięki tej pomocy staliśmy się światowym liderem np. w produkcji jabłek. Kara, którą próbuje nałożyć na nas Komisja Europejska, jest niewspółmierna do skali błędów. Od grudnia zeszłego roku realizujemy program naprawczy, który potrwa do końca tego roku. Objęto nim 204 grupy.W latach 2004-2013 przyjęliśmy 138 mld 661 mln złotych unijnej pomocy. W zdecydowanej większości pieniądze zostały wydane bez żadnych zastrzeżeń. Zdarzały się błędy, ale dotyczyły one zaledwie 0,8% otrzymanej kwoty. Polska na tle innych krajów UE wypada bardzo dobrze. Kraje z dużo większym doświadczeniem w pozyskiwaniu unijnych funduszy na rolnictwo musiały zwracać kwoty wielokrotnie większe. Od 2004 r. w przeliczeniu na złotówki Francja musiała zwrócić 9 mld, Grecja 7,8 mld, Hiszpania 4,5 mld, Włochy 4,1 mld, Wielka Brytania 2,5 mld" - napisano w oświadczeniu ministra rolnictwa.

BOS
Fot: arch
Źfódło"mir.gov.pl 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)