Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
21/01/2021 - 10:25

Dramatyczna sytuacja w turystyce, radni Krynicy piszą list do ministra Gowina

Sytuacja branży turystycznej jest dramatyczna, radni Krynicy-Zdroju 21 stycznia wystosowali pismo do wicepremiera Jarosława Gowina i wszystkich parlamentarzystów z tutejszego okręgu wyborczego, w którym przekazują postulaty mieszkańców gminy, dotyczące prośby o pomoc i wsparcie.

Radni Miasta Krynicy wystosowali list do wicepremiera Jarosława Gowina, ministra rozwoju, pracy i technologii, a także parlamentarzystów z sądeckiego okręgu wyborczego, dotyczący prośby o pomoc i wsparcie branży turystycznej. Do rajców zgłaszają się przedsiębiorcy prowadzący hotele, pensjonaty, wyciągi narciarskie, jak też inne firmy, związane z turystyką i zaopatrzeniem oraz obsługujące imprezy okolicznościowe.

- Sytuacja, w jakiej znaleźli się wskutek wybuchu pandemii oraz nałożonych obostrzeń i zakazów panujących w kraju od marca ubiegłego roku doprowadza, a w wielu przypadkach już doprowadziła do pozbawienia ich oszczędności całego życia oraz jedynego źródła utrzymania - piszą radni. - Pomoc otrzymali wiosną, a trwające od kilku miesięcy zamknięcie oraz brak widoków na poprawę i ciągłe odraczanie jakichkolwiek decyzji, związanych z możliwością prowadzenia działalności we wskazanych sektorach, skutkuje na ten moment poszukiwaniem jakiejkolwiek formy ratunku branży turystycznej. 

- Planowane wsparcie w postaci możliwości umorzenia przez samorządy podatków wobec kilkumiesięcznego już zamrożenia gospodarki turystycznej to nieznaczna pomoc, która nie pozwoli na przeżycie kolejnych miesięcy- argumentują rajcy. 

Radni podkreślają, że pozostawienie przedsiębiorców bez jakiegokolwiek wsparcia, może przynieść wieloletnie, negatywne skutki dla Krynicy, jak i wielu innych miejscowości turystycznych. Wskazują też, że ponad 75 proc. prowadzonej działalności w regionie związana jest z turystyką. Przedsiębiorcy potrzebują więc kompleksowej pomocy oraz wsparcia.

Pismo dopisało 10 radnych. To kolejne starania krynickich rajców o pomoc dla przedsiębiorców, w tym także samozatrudnionych, utrzymujących się z prowadzonej działalności turystycznej.

W związku z trudną sytuacją radni zwrócili się również do burmistrza Piotra Ryby z zapytaniem, czy zamierza wesprzeć branżę turystyczną, jakie będzie wsparcie oraz czy zamierza rozmawiać z przedsiębiorcami, aby wypracować stanowisko, uwzględniające ich postulaty. 


Już 14 stycznia, przed Pijalnią Główną odbył się̨ pokojowy protest w formie spaceru. - Nikt się nami nie przejmuje, zostawili nas samopas. Tak nie może być, musimy żyć, utrzymywać rodziny, osoby u nas zatrudnione też - mówią przedsiębiorcy branży turystycznej, w tym właściciele stoków, wyciągów i szkółek narciarskich. - Budynki pensjonatów trzeba ogrzewać. Kwota, którą się nam daje to jedna dziesiąta tego, co potrzeba. (MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu