Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/03/2017 - 15:00

Drążą tunel na zakopiance. [ZDJĘCIA] Kiedy tunel pod Justem?

Cud się stanie na Zakopiance. Do przeszłości mają odejść obrosłe niemal legendą drogowe korki. Stanie się tak za sprawą liczącego 2 kilometry tunelu, który drogowcy właśnie zaczęli drążyć pod górą Mały Luboń na odcinku S7 Lubień – Rabka Zdrój. Będzie to najdłuższy tunel w Polsce. Będziemy patrzyli na niego z zazdrością. Bo na drodze nr 75 tunelu pod Justem chyba się nie doczekamy.

Ci, którzy pokonują Zakopiankę biją swoiste rekordy stania w korku. W korku tkwią nie tylko turyści. To także ważna arteria komunikacyjna dla polskiej gospodarki. Bo droga S7 to kanał komunikacyjny dla portów Trójmiasta, to szlak komunikacyjny, z którym łączy się Via Baltica i wreszcie szlak komunikacyjny dla Małopolski. Na zakopiance się udało, tymczasem koncepcja przebudowy DK 75, która zakłada budowę tunelu pod Justem, nie może doczekać się realizacji.

Ten wariant jest jednym z pięciu, który ma zostać opracowany. Budowa drogi łączącej Nowy Sącz z autostradą A4 rozpocznie się nie wcześniej, niż pod koniec 2023 roku. Juz wiadomo, że będzie kosztować 1,5 mld złotych.

Przeczytaj też Zbudują drugi łącznik brzeski. Będzie szybszy dojazd z A4 na drogę do Nowego Sącza

Lekarstwem na komunikacyjną chorobę zakopianki ma być liczący dwa kilometry dwukomorowy tunel pod górą Mały Luboń, na odcinku S7 Lubień – Rabka Zdrój.

- Dwukomorowy oznacza, że tak naprawdę powstaną dwa równoległe tunele i w każdym z nich będzie się odbywał ruch tylko w jednym kierunku. Tak więc trzeba wydrążyć ponad 4 km otworów w górze Mały Luboń - tłumaczy Iwona Mukrut, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. -  Obydwie nitki tunelu zostaną wyposażone w wentylację oraz wszystkie niezbędne dla bezpieczeństwa ruchu urządzenia, włącznie z wyjściami awaryjnymi. 

Przeczytaj też Przetykają drogowe korki na Podhalu

Drążenie tunelu właśnie się rozpoczęło. Jak podkreślają drogowcy, inwestycja będzie realizowana w trudnych warunkach geologicznych i w tak zwanym ruchu ciągłym, czyli 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

- Wykonywanie robót bez przerw i postojów wiąże się z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń, które będą na bieżąco monitorowane. Ze względu na budowę geologiczną drążenie nie będzie wykonywane całym przekrojem tunelu, aby nie osłabić górotworu - tłumaczy Iwona Mikrut.

Do drążenia tunelu zostanie wykorzystany specjalistyczny sprzęt górniczy, taki jak  zamontowane na koparkach młoty hydrauliczne, także dziobaki, wiertła, materiały wybuchowe czy głowice skrawające dostosowane do twardości skał.

- W zależności od odkształceń górotworu i związanych z tym naprężeń na bieżąco będzie dopasowany typ zabezpieczeń drążonego otworu - wstępna obudowa z betonu zbrojonego, natryskowego, a w przypadku słabszej części górotworu, dodatkowo wzmacniana przy pomocy gwoździ i kotew - wyjaśnia rzeczniczka krakowskiej Generalnej Dyrekcji.

Nad daszkiem umieszczonym nad wejściem do tunelu wykonawcy umieścili kapliczkę ze św. Barbarą, patronką górników, która została poświęcona 4 grudnia 2017 r. Druga taka kapliczka stanie po przeciwnej stronie wylotu budowanego tunelu. 

Drogowcy budują też nowy odcinek zakopianki miedzy Lubniem i Rabka Zdrój. Będzie to licząca 17 kilometrów droga klasy ekspresowej. W obu kierunkach kierowcy będą mogli korzystać z dwóch pasów. Oprócz tunelu podziemnego, powstaje tam największy wiadukt w Małopolsce oraz dziesiątki węzłów i tzw. "obiektów mostowych". Inwestycja jest podzielona na 3 odcinki. Pierwszy odcinek połączy Lubień z Naprawą i ma być gotowy już w 2018 roku. Drążenie tunelu ma się zakończyć pod koniec 2019 roku.  

(ami), fot. GDDKiA

Tunel na zakopiance










Dziękujemy za przesłanie błędu