Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
14/09/2021 - 17:00

Duże zmiany w programie 500 plus. Będzie dostęp do pieniędzy po nowemu

Koniec ze składaniem papierowych wniosków o pieniądze z programu 500 plus. Wkrótce będzie to można zrobić tylko przez Internet. Jest jeszcze jedna ważna zmiana. Obsługą programu zajmie się ZUS, a nie jak do tej pory samorządy.

Od kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady składania wniosku?  Planowanymi zmianami na najbliższym posiedzeniu zajmie się Sejm. Dlaczego będą obowiązywać nowe przepisy?

Chodzi o optymalizację przyznawania świadczenia  zmniejszenia kosztów jego obsługi, wynika z uzasadnienia projektu. To także ograniczenie ryzyka  zakażenia koronawirusem poprzez  papierowe dokumenty i  kontakt z innymi osobami przy osobistym składaniu wniosków.

Czytaj też Idzie czternastka do sądeckich emerytów. Już wiadomo ile dostana gotówki

Jak mówiła na antenie Polskiego Radia minister rodziny Marlena Maląg, resort skutecznie przeprowadził program Dobry Start na wyprawkę na rozpoczęcie roku szkolnego właśnie drogą elektroniczn. - Rodzice składają wnioski bardzo sprawnie – zapewniała Maląg.  

Pełną kontrolę nad realizacją programu resort rodziny odda Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie będzie wypłacane tylko bezgotówkowo na rachunek bankowy.

Czytaj też Coś takiego! Banki będą dawać kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

Wedle wyliczeń resortu koszty obsługi  programu 500 plus od początku funkcjonowania programu czyli od czterech lat, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Jak szacuje ministerstwo rodziny,  po wprowadzeniu zmian oszczędności dla budżetu państwa wyniosą blisko 3,1 mld zł w okresie dziesięciu lat.(jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. BOSDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog