Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
15/10/2019 - 12:15

Dworce w Muszynie i Krynicy doczekają się modernizacji? Jest już wizualizacja!

Popadające w ruinę i zamknięte na cztery spusty 12 dworców kolejowych w Dolinie Popradu otrzyma niedługo drugie życie. Jednak bez Muszyny i położonej 10 kilometrów dalej Krynicy-Zdroju, chociaż w tym pierwszym uzdrowisku powstała nawet wizualizacja, jak mógłby taki obiekt wyglądać.

Dworce w Muszynie i Krynicy doczekają się modernizacji? Jest już wizualizacja!

Budynki dworców: w Muszynie i oddalonej o 10 kilometrów Krynicy-Zdroju, popadają w ruinę. Zamknięte na cztery spusty poczekalnie zmuszają pasażerów do czekania na pociągi na peronach.

Od dawna władze obu miast chcą budynki przejąć. Jedna ich część mogłaby być wykorzystana na potrzeby gminy, a druga, z poczekalniami i toaletami zostałaby przeznaczona dla podróżnych. 

Władze muszyńskiego uzdrowiska zadbały nawet o dofinansowanie modernizacji budynku ze środków unijnych. Zamierzeń tych, przynajmniej na razie, nie uda się sfinalizować.

Tymczasem nowego blasku nabiorą dworce m.in: w Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestów-Zdroju, objęte ochroną konserwatorską. Prace ich przebudowy będą polegały na przywróceniu im dawnego, zewnętrznego wyglądu oraz dostosowaniu ich funkcjonalności do nowoczesnych standardów obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dworce Młodów, Milik i Zubrzyk, ze względu na ich zły stan techniczny, zostaną wyburzone. Na ich miejscu powstaną nowe obiekty o powierzchni ok. 100 metrow kwadratowych. Ich wygląd zostanie dopasowany do otoczenia i pozostałych budynkow, znajdujących się na linii kolejowej. Natomiast w Łomnicy-Zdroju, w miejscu spalonego dworca kolejowego powstanie nowy obiekt, spełniający wymogi nowoczesnej obsługi pasażerskiej.

Zmieni się również teren wokół dworcow. Powstaną wiaty rowerowe, parkingi, nowe ciągi komunikacyjne, oświetlenie oraz mała architektura. 

Uroczyste podpisanie umów dotyczących projektu związanego z przebudową i budową dworców kolejowych Doliny Popradu, odbyło się 9 pażdziernika na dworcu PKP w Starym Sączu. 

W wydarzeniu wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz prezes zarządu PKP Krzysztof Mamiński.

(MK) fot. wizualizacja UM i G Muszyna,za Artur Królikowski, UMWM

Zródło UMWM, PKP SA, własneDziękujemy za przesłanie błędu