Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
20/05/2020 - 08:00

Dziś koszmarny dzień dla palaczy. Kto nie zrobił zapasów, może przeżyć szok

Ci, którzy nie zrobili sobie zapasów, bo zapomnieli, albo nie wiedzieli, mogą się po prostu wściec. Od dziś znikają ze sprzedaży papierosy mentolowe. Wszystko przez unijną dyrektywę.

Nie ma uproś. Klamka zapadła. Ze sklepów w całej Polsce znikają mentole. Wszystko przez unijną dyrektywę, która została przyjęta jeszcze w 2014 roku, a teraz wchodzi w życie. Urzędnicy z Brukseli uznali, że smakowe papierosy sprawiają, że palenie „smakuje bardziej” i przez to zwiększa się prawdopodobieństwo uzależnienia.

czytaj też Firmy zwalniają ludzi, tną w kryzysie pensje, a w sądeckim ZUS… dają podwyżki 

Ci, którzy nie zrobili sobie zapasów, bo zapomnieli, albo nie wiedzieli, mogą się dziś po prostu wściec, albo wpaść w czarną rozpacz. To pokaźna armia nikotyniarzy.

Według Polskiej Izby Handlu, co trzeci papieros sprzedawany w Polsce to mentol, podaje money.pl. Ponieważ rynek nie znosi próżni, są tacy, którzy na mentolowych nałogowcach chcą zarabiać i już produkują specjalne wkładki, za co oczywiście trzeba dodatkowo zapłacić, które umieszczone w paczce  zwykłych papierosów, mają sprawić, że nabiorą smaku.

Money.pl przytacza  rezultaty sondażu, z którego wynika, że Polacy puszczają unijne zakazy mimo uszu. Badanie Maison&Partners wskazuje, że dwie trzecie palaczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że już za chwilę nie kupi mentoli. Ponadto, większość nie wierzy w skuteczność zakazów w walce z nałogiem.

Czytaj też Sądeckie salony fryzjerskie wreszcie otwarte. Tak działają „po nowemu”[WIDEO] 

Potwierdzają to badania Fundacji Forum Konsumentów. 90 proc. ankietowanych palaczy po wejściu zakazu nie ma zamiaru zerwać z nałogiem.  Połowa z tych, którzy teraz sięgają po mentole deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, a 20 proc. – że poszuka papierosów mentolowych na czarnym rynku.  16 proc. chce z kolei sięgnąć po produkty alternatywne, w tym e-papierosy i podgrzewacze tytoniu.

 To nie koniec złych wiadomości dla nikotyniarzy.  Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych zbiega się też w czasie z podwyżką akcyzy. Wiele wskazuje na to, że papierosy w 2020 roku będą kosztowały o 10 proc. więcej. Jak szacuje Ministerstwo Finansów paczka zdrożeje przeciętnie o 1,60 zł i będzie kosztowała średnio 15,60 zł.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu