Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
16/01/2017 - 09:15

Eldorado na kółkach. Szlak rowerowy po nadpopradzkich gminach coraz bliżej realizacji

Gotowa jest już duża część dokumentacji dotycząca szlaku rowerowego Eurovelo11. W Urzędzie Miejskim w Starym Sączu rozmawiano ostatnio o ewentualnych zmianach przebiegu trasy, lepszych wariantach i harmonogramie prac przygotowawczych.

Na spotkanie w Starym Sączu przyjechał. wójt Rytra Władysław Wnętrzak, Mariusz Lis zastępca burmistrza Piwnicznej Zdroju, Włodzimierz Tokarczyk zastępca burmistrza Muszyny, projektanci trasy i Robert Górecki zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich ds. inwestycji. Obecni byli obaj włodarze miasta św. Kingi – Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki.

W gminie Stary Sącz część tej europejskiej trasy będzie biegła prawa stroną Popradu od przysiółka Facimiech, aż do mostu w Barcicach. Przystań na Karpackim Szlaku Rowerowym koło mostu zostanie wykorzystana jak Miejsce Obsługi Rowerzystów (takie miejsca powstaną w każdej nadpopradzkiej gminie). Potem ścieżka zostanie poprowadzona drugą stroną Popradu (za obiektami Barciczanki) aż do ronda Jana Pawła II. Tutaj projektanci rozważają, czy nie lepszym rozwiązaniem jest pozostanie po starosądeckiej stronie Popradu niż pokonywanie ruchliwego mostu na Popradzie w ciągu drogi wojewódzkiej. Wtedy ścieżka przebiegałaby po stronie starosądeckiej aż do stawów. 

Kolejne spotkanie w sprawie EuroVelo11 już w lutym, tym razem w nowosądeckim magistracie. Jeśli wszystkie formalności zostaną załatwione Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosi przetarg na budowę tras rowerowych.


***
EuroVelo- „Szlak Europy Wschodniej” (EuroVelo11, w skrócie EV11) to szlak rowerowy o długości około 6000 km przebiegający przez Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. Swój początek ma na przylądku północnym w Norwegii, a koniec w Atenach w Grecji. Na terenie naszego kraju przebiega przez Małopolskę (gdzie styka się ze Słowacją), i dalej przez województwa: świętokrzyskie, mazowieckie i podlaskie (gdzie biegnie wzdłuż Litwy). Dzięki EV11 turyści podróżujący na rowerach będą mogli się szybko i bezpiecznie poruszać, docierając do wszystkich atrakcji i zabytków na wytyczonej trasie. Eksperci nie mają wątpliwości, że EV11 stanie się markowym produktem turystycznym, rozpoznawanym zarówno w kraju, jak i za granicą, a Stary Sącz i nadpopradzkie gminy będą miały w tym swój udział.

Zobacz też: Sądecczyzna zarobi na sieci dróg rowerowych Eurovelo?
 
(KB) fot. UM Stary SączDziękujemy za przesłanie błędu