Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
22/05/2024 - 05:55

Emerytura 2024: kiedy jest najkorzystniej złożyć wniosek do ZUS o świadczenie

W związku z roczną waloryzacją składek emerytalnych z 1 czerwca każdego roku, czerwiec jest najgorszym miesiącem do składania wniosku o emeryturę. Wyliczając świadczenie ZUS weźmie wysokość składek z maja i nie uwzględni waloryzacji – która na dodatek w 2024 roku ma być rekordowa. Zrobi to dopiero gdy wniosek zostanie złożony w lipcu.

Dlaczego niektóre miesiące są lepsze do wnioskowania o emeryturę, a inne gorsze – bo sytuacja majowo-czerwcowa nie jest wyjątkiem w skali roku.

Jak ZUS przyznaje emeryturę

Aby podejmować optymalną decyzję w tej sprawie trzeba mieć wiedzę o kilku kluczowych sprawach. I od tego zacznijmy.

Aby otrzymać emeryturę z ZUS należy (dotyczy to osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r.):

  • ukończyć powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • mieć opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień, np. jako pracownik czy też osoba prowadząca działalność pozarolniczą,
  • nie mieć emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Jak wyjaśnia Wojciech Napora z rządowej Zielonej Linii, wśród tych trzech warunków, kluczowy dla wysokości świadczenia jest ten dotyczący okresów składkowych.

Osoby z najwyższymi świadczeniami przyznanymi przez ZUS przepracowały i składkowały kilkadziesiąt lat, natomiast seniorzy z tzw. groszowymi emeryturami zwykle wykazywali kilkutygodniowe, a nawet kilkudniowe okresy legalnej i oskładkowanej pracy.

Chociaż okresy składkowe są kluczowe dla wysokości emerytury, nie tylko one decydują o kwocie świadczenia. Warto również wziąć pod uwagę kilka, z pozoru błahych, czynników.

Wniosek o emeryturę po czerwcu

Warto rozważyć złożenie wniosku o emeryturę w drugiej połowie roku. Od początku czerwca ZUS będzie przeprowadzał waloryzację składek na koncie ubezpieczonych. W rezultacie świadczenie będzie wyliczane od wyższej podstawy. Odkładając moment złożenia wniosku do lipca bądź późniejszych miesięcy jest szansa na wyższą kwotę świadczenia.

Inna dobra rada eksperta – z  rozwiązaniem umowy o pracę nie warto czekać do ostatniego dnia miesiąca. Dlaczego? Jeśli spełniasz warunki do otrzymania emerytury i umowę o pracę rozwiążesz ostatniego dnia miesiąca i nawet tego samego dnia złożysz świadectwo pracy to wypłata emerytury nastąpi dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę, a więc od kolejnego miesiąca. Jeżeli jednak rozwiążesz umowę jeden lub dwa dni wcześniej i złożysz w ZUS wniosek o wypłatę emerytury oraz świadectwo pracy w miesiącu rozwiązania stosunku pracy, to emerytura będzie wypłacana od tego właśnie miesiąca, w którym składasz wniosek.

Wniosek o emeryturę po dacie urodzin

Wiele osób ma zamiar złożyć wniosek o świadczenie już kilka miesięcy przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. To nie ma sensu. Jeśli złożysz wniosek wcześniej niż miesiąc przed datą urodzenia możesz otrzymać decyzję odmowną, ponieważ nie spełniasz warunku niezbędnego do przyznania emerytury jakim jest wiek 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn.

Wówczas wniosek o emeryturę trzeba złożyć ponownie, najwcześniej miesiąc przed datą urodzin. Jeśli ktoś składa wniosek o emeryturę miesiąc wcześniej lub w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego, nie ma znaczenia dzień złożenia wniosku, bo do obliczenia emerytury przyjmowane jest średnie dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat i dla mężczyzny w wieku 65 lat.

Co trzeba wiedzieć o waloryzacjach, których dokonuje ZUS

Elementem, który ma istotny wpływ na podstawę obliczenia emerytury jest waloryzacja składek emerytalnych i kapitału początkowego zapisanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego. Kwoty tam zgromadzone, w tym również kapitał początkowy, podlegają przede wszystkim waloryzacjom (podwyżkom) rocznym, które są przeprowadzane od 1 czerwca każdego roku kalendarzowego, przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji ogłoszonego za poprzedni rok.

Operacji tej podlegają kwoty zapisane na koncie i subkoncie na dzień 31 stycznia roku, za który przeprowadzana jest waloryzacja, powiększone o kwoty z tytułu wcześniejszych waloryzacji.

Jak na wysokość emerytury wpływają tablice życia

Kiedy ZUS wylicza wysokość emerytury, zebrane składki i kapitał dzieli przez dalsze prognozowane trwanie życia wyrażone w miesiącach, które raz w roku publikowane jest w formie tabel przez Główny Urząd Statystyczny. Obecne tablice obowiązują do 31 marca 2024 r. i wskazują na krótszy czas życia Polaków, co oznacza wyższe świadczenia.

Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w dacie złożenia wniosku o emeryturę, czy dniu ukończenia wieku emerytalnego.

Dla osób, które osiągną wiek emerytalny po 1 kwietnia 2024 r. do wyliczenia emerytury ZUS uwzględni już nowe tablice, które mogą być mniej korzystne od aktualnych.

Jak na koniec radzi Wojciech Napora, przed ostateczną decyzją wyboru dnia złożenia wniosku o emeryturę warto skonsultować się z doradcą ZUS, który rozpatrzy różne warianty i przedstawi kilka rozwiązań.       [email protected]) fot. cnort/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu