Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
27/05/2024 - 07:45

Emerytury 2024: czerwcowa waloryzacja w ZUS rekordowo wysoka, nie przechodź na emeryturę w maju

Co roku 1 czerwca ZUS dokonuje waloryzacji składek emerytalnych – na koncie, subkoncie a także kapitału początkowego u osób, które taki kapitał mają ustalony. Jeśli waloryzacja jest wysoka, jak miało to miejsce przez ostatnie dwa lata i zdarzy się także w tym roku, emerytura wyliczona na wniosek złożony w lipcu będzie o kilka a nawet kilkanaście procent wyższa niż wyliczona w kwietniu, maju czy czerwcu.

Dlatego warto zdecydować się na tę krótką zwłokę w występowaniu o emeryturę, bo można zyskać naprawdę dużo – emerytura wyliczana jest przecież na całą resztę życia a w przyszłości wzrastać będzie już tylko wskutek rocznej waloryzacji następującej co roku 1 marca.

Wszystko jasne: wskaźnik waloryzacji kont i kapitału początkowego to 1,1487% - wartość kont emerytalnych zostanie więc zwiększona z dniem 1 czerwca 2024 r. o 14,87 procent, a wskaźnik waloryzacji subkont - 109,91, a więc wzrośnie ich wartość w tym samym terminie o 9,91 procent.

Emerytura wyliczana przez ZUS teraz dużo niższa niż z wniosku złożonego w lipcu

... od lipca ZUS wyliczy ci emeryturę wyższą o prawie 15 procent!

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych co roku, z dniem 1 czerwca ZUS waloryzuje składki zgromadzone na kontach emerytalnych. Polega to na tym, że suma składek na przyszłą emeryturę zaewidencjonowanych na tych kontach według stanu na ostatni dzień minionego roku jest pomnażana przez odpowiedni współczynnik.

Ten współczynnik inny jest dla składek zgromadzonych na koncie emerytalnym i kapitału początkowego, a inny na subkoncie.

Składki emerytalne i kapitał początkowy waloryzowane są wskaźnikiem ustalonym na podstawie średniej inflacji rocznej w minionym roku i zależą też od ewentualnego wzrostu wszystkich składek emerytalnych w minionym roku. Właśnie wysoki tzw. Przypis składki sprawia, że waloryzacja 1 czerwca będzie rekordowa w historii – wyniesie według nieoficjalnych jeszcze danych 14,8 lub 14,9 proc.

W ubiegły roku też wskaźnik waloryzacji był wysoki, wynióśł14,4 proc., ale to głównie wskutek inflacji. Ta w 2023 r. była niższa (11,4 proc.), ale znacząco na wskaźnik wpłynął przypis składki.

Roczna waloryzacja składek: ile na koncie emerytalnym, a ile na subkoncie

Większość osób opłacających składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS ma tam też subkonto, na którym ewidencjonowana jest kapitałowa część składki – ta, która może też trafiać do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Tu wskaźnik waloryzacji ustalany jest inaczej – w oparciu o średni wzrost PKB za poprzednie pięć lat.

Niestety w 2023 PKB urósł tylko o 0,2 proc. (w 202 r. wynosił 5,3), na pewno więc wskaźnik waloryzacji środków na subkoncie nie będzie tak wysoki ja na koncie (w ubiegłym roku wyniósł 9,2 proc.). I miła niespodzianka - wyniósł 109,91, jak podał już Prezes GUS. Czyli składki na subkoncie z dniem 1 czerwca zostaną zwiększone o 9,91 proc. Kto ma teraz 100 tys. zł od 1 czerwca automatycznie będzie miał 109 910 zł. (KOMUNIKAT PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO z dnia 15 maja 2024 r. w sprawie wskaźnika rocznej waloryzacji, Monitor Polski, poz. 370).

To jednak i tak wysoki wzrost, a na dodatek składki na subkoncie z reguły stanowią maksymalnie piątą część kapitału emerytalnego, na podstawie którego ZUS wylicza i wypłaca emeryturę.

Przypomnijmy, że robi to biorą pod uwagę wartość środków zgromadzonych na koncie, subkoncie oraz kapitału początkowego przyszłego emeryta – według stanu z poprzedniego miesiąca. Dzieli go przez liczbę średniego dalszego trwania życia z tablicy publikowanej raz w roku przez GUS i w ten sposób wylicza emeryturę.

Dlatego warto z wnioskiem o emeryturę poczekać do lipca gdyż dopiero wówczas wyliczając emeryturę ZUS weźmie pod uwagę wartość składek podwyższoną od 1 stycznia o prawie 15 procent.    [email protected]) fot. Erich_rg/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu