Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
28/02/2024 - 06:00

Emerytury stażowe 2024. Ustawa coraz bliższa uchwalenia i wejścia w życie: dla kogo nowe emerytury z ZUS

Batalia o emerytury stażowe jest bodaj najdłuższą spośród dotyczących zabiegów o uchwalenie nowego prawa. Wiele razy była przedmiotem obietnic polityków – i w wyborach prezydenckich i do Sejmu oraz Senatu. Teraz ustawa wprowadzająca nowy rodzaj świadczeń z ZUS – emerytury stażowe wydaje się być bliska finalizacji, ale pojawił się nowy problem.

By emerytury stażowe weszły w życie niezbędne jest uchwalenie ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu.

Ustawa o emeryturach stażowych czekała dwa lata w sejmowej zamrażarce

Czekający na nowe świadczenie z ZUS pracownicy, którzy pracują niemal od dzieciństwa i mają długie staże pracownicze, ale wciąż są przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego: 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni, zaczną dostawać emerytury stażowe być może już od 1 lipca albo 1 września

Prezydent, który dwa razy im obiecał emerytury stażowe gdy zobaczył, że projekt takich emerytur pod koniec 2021 r. składa „Solidarność”, sam złożył w końcu swój. Oba jednak trafiły w grudniu 2021 r. do sejmowej zamrażarki i sprawa emerytur stażowych rozpłynęła się.

Za to ku zaskoczeniu wszystkich rząd przeforsował wygaszane od dwóch dekad emerytury pomostowe.

W nowym Sejmie procedowana jest ustawa według projektu obywatelskiego, ze zgodą nowego rządu, że emerytury stażowe zostaną do obrotu prawnego wprowadzone.

Nowy problem: emerytury stażowe będą niskie

Jeden z warunków, który był stawiany od początku zakładał, że poza osiągnięciem określonego stażu – teraz ma to być 35 lat kobiety, 40 lat mężczyźni, emerytura wyliczona przez ZUS ze zgromadzonych w nim składek nie może być niższa niż emerytura minimalna. Od 1 marca będzie ona wynosiła 1 780,96 zł.

Niestety, czekający na emerytury stażowe, tak długo i z taką wytrwałością, nie będą zadowoleni. Jak wynika z wyliczeń Biura Analiz sejmowych zdecydowana większość takich świadczeń będzie na poziomie emerytury minimalnej lub nieco ponad nią.

Oczywiście emerytury stażowe będą dobrowolne, nikt na siłę nie będzie na nie kierowany. A dla osób schorowanych i nie mających siły już pracować pewnie fakt tak niskiej emerytury nie będzie stanowił przeszkody, by się o nią ubiegać – ze względu na to właśnie, że zdrowie jest najważniejsze.

Inni zaś, nawet jeśli złożą wniosek i ZUS wyliczy im emeryturę stażową, nie muszą od razu na nią przechodzić, bo tak jak to jest także w przypadku standardowych emerytur – nie rozwiązanie umowy o pracy skutkuje zawieszeniem wyliczonej już emerytury do moment gdy senior umowę o pracę rozwiąże.     ([email protected]) fot. qimono/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu