Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
07/07/2017 - 13:00

Estakada nad osuwiskiem w Kąclowej pnie się do góry. Kiedy pojadą tamtędy kierowcy? [ZDJĘCIA]

Budowa prawie stumetrowej estakady nad osuwiskiem w Kąclowej idzie pełną parą. Stoją już rusztowania, na których drogowcy zainstalują betonowe łuki. Kierowcy i mieszkańcy nie mogą się już doczekać, kiedy wreszcie skończą się ich udręki z uciążliwymi objazdami.

Wygląda naprawdę imponująco. W Kąclowej nad dwoma osuwiskami, które regularnie niszczyły trasę z Grybowa do Krynicy, wyrosła ogromna konstrukcja estakady na drodze wojewódzkiej 981.

Przeczytaj też Co z tym osuwiskiem w Kąclowej? Żeby było lepiej, najpierw musi być gorzej

- Budowa idzie zgodnie z harmonogramem - zapewnia Janusz Klag, szef sądeckiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Dróg nadzorującego inwestycję. Teraz przygotowywana jest konstrukcja szalunkowa pod wykonanie łuków żelbetowych, które będą wykonane pod koniec sierpnia.

Jak zapewnia Klag budowlańcy chcą jak najszybciej ukończyć inwestycję, żeby przywrócić możliwość przejazdu nad osuwiskiem.  

Przeczytaj też Bus - but - bus, czyli jak dojechać z Krynicy do Grybowa

Kiedy kierowcy pojada nową estakadą?

- Najprawdopodobniej późną jesienią, w listopadzie - mówi drogowiec, ale zastrzega, że przy realizacji tego rodzaju skomplikowanych inwestycji wiele zależy od pogody.  

Przypomnijmy, że osuwisko uaktywniło się po intensywnych opadach w 2014 roku. Początkowo pojawiły się niewielkie pęknięcia widoczne na asfalcie. Później, gdy masy ziemi zaczęły pracować, było już tylko gorzej.

Ponieważ stabilizacja osuwiska byłaby bardzo kosztowna, najlepszym rozwiązaniem  okazała się budowa łukowej estakady, nad zwałami osuwającej się ziemi.  Kosz inwestycji to 15 mln złotych.

(ami) fot. J.K

Estakada w Kąclowej coraz wyższa
Niebawem łuki estakady będą gotowe


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)