Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/10/2020 - 13:15

Firmy chcą nowej tarczy. Czy wróci postojowe, zwolnienia z ZUS i mikropożyczki

Zamknięte siłownie, baseny i aquaparki, odwołane wesela, spadek obrotów w handlu… kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa znowu wpędziły w finansowe kłopoty przedsiębiorców, którzy znowu oczekują pomocy od rządu. Czy będzie kolejna odsłona tarczy antykryzysowej?

Jak dotąd na pomoc przedsiębiorcom rząd wydał 135 mld złotych. Firmy dostały  bezzwrotne pożyczki, postojowe, zwolnienie ze składek ZUS i  bony dla samozatrudnionych. Jeszcze we wrześniu ówczesna szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłosiła koniec tarczy antykryzysowej.  

Teraz lawinowy wzrost zakażeń i związane z tym obostrzenia znowu wpędziły biznes w kłopoty. Najnowsze restrykcje  odczuły siłownie, baseny i aquaparki.  Przedsiębiorców z branży fitness już drugi raz w tym roku dotknął lockdown.  

Czytaj też „Oni nas wykończą!”. To już koniec siłowni i klubów fitness w Nowym Sączu?

Finansowa katastrofa czeka też tych, którzy żyją  z organizacji wesel. W strefie żółtej obowiązuje ograniczona liczba  gości na ślubnej imprezie do  dwudziestu osób, bez możliwości zabawy tanecznej. W strefie czerwonej  jest zakaz organizacji imprez okolicznościowych.

Narzeka też handel. Po wprowadzeniu godzin dla seniorów w sklepach czy drogeriach w godzinach od 10 do 12 przebywać mogą jedynie ci klienci, którzy ukończyli 60 lat. W strefach czerwonych są też limity dotyczące liczby klientów.

Przedsiębiorcy domagają się pomocy od rządu.  Czy będzie kolejna odsłona tarczy antykryzysowej?  Z wypowiedzi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk dla radiowej Jedynki wynika, że na rzucenie koła ratunkowego mogą liczyć najbardziej poszkodowane branże.  

Czytaj też Przez zarazę będzie prohibicja Co Wy na to? 

- Przygotowujemy pakiet rozwiązań gospodarczych. Trzy komponenty, które najbardziej wyłoniły się na przestrzeni tych rozmów z branżami to postojowe, zwolnienie z ZUS i mikropożyczki. Taki pakiet gospodarczy będziemy przygotowywać i rekomendować na Rządowym Sztabie Kryzysowym –  powiedziała  Semeniuk.

Wiceminister liczy na to, że konkretne rozwiązania zostaną zaproponowane jeszcze w tym tygodniu sztabowi kryzysowemu.

Jakie są oczekiwania przedsiębiorców?

– Konieczne są kolejne odsłony tarcz, przede wszystkim dla tych branż, których sytuacja od marca niewiele się poprawiła, a nowe restrykcje ograniczają możliwości ich funkcjonowania – mówił w wypowiedzi dla  dziennika” Rzeczpospolita” Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. -  Chodzi przede wszystkim o takie sektory, jak turystyka, gastronomia hotelarska, branża eventowa, ale też automotive/motoryzacyjna czy szeroko pojęty handel.  

Czytaj też Czerwona strefa w Sączu. Czy wrócą dodatkowe zasiłki wychowawcze z ZUS? 

Na liście postulatów sformułowanej przez przedsiębiorców jest też przywrócenie czasowego handlu w niedzielę czy wprowadzenie rozwiązań ułatwiających restrukturyzację zatrudnienia.

.– Ponieśliśmy wszyscy ogromne koszty wiosennego lockdownu, wydaliśmy dziesiątki miliardów złotych na działania osłonowe – przypomina na łamach gazety  Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Wszystko po to, by kupić czas potrzebny na przygotowanie systemu ochrony zdrowia do walki z wirusem. Ten czas i pieniądze zostały zmarnowane, ale biznes nie może teraz ponosić kosztów tej niefrasobliwości – podkreśla Kaźmierczak. (jagienka.michalik@sadeczanin info)







Dziękujemy za przesłanie błędu