Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
26/01/2018 - 12:55

Fiskus już czeka. Jakie są najważniejsze zmiany w podatkach na 2018 rok?

Czas na rozliczenie z fiskusem mamy co prawda do końca kwietnia, ale podatkowy zegar powoli już zaczyna tykać. Warto sprawdzić, co nowego w PIT-ach, bo szykują się zmiany.

W tym roku nie ma już możliwości, aby z fiskusem rozliczył nas pracodawca. Ta opcja została zastąpiona rozliczeniem podatków przez urząd skarbowy. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Przez internet będzie można przesłać do urzędu skarbowego wniosek o wypełnienie zeznania podatkowego. Na jego podstawie skarbówka w ciągu pięciu dni przygotuje w naszym imieniu zeznanie podatkowe i wyśle nam na podany przez nas e-mail - mówi Beta Królikowska, właścicielka biura rachunkowego. - Podatnik będzie musiał tylko to zeznanie zaakceptować.

Czytaj też Sądecka skarbówka namierzyła oszustów podatkowych? Urosły wpływy z VAT

Jednak nie wszyscy będą mogli z tego rozwiązania skorzystać, bo ramach przygotowania przez urząd skarbowy zeznania rocznego nie mieszczą się dochody z kapitałów pieniężnych, dochody z zagranicy, także dochody z najmu opodatkowanego ryczałtem.  

- Rozliczenie dokonywane przez urząd skarbowy to tak zwany  PIT-37 i jeżeli podatnik do tej pory na chciał rozliczać się z małżonkiem albo jako samotny rodzic, a osiąga wyłącznie dochody z etatu, to nie ma przeszkód, aby skorzystał z tej opcji rozliczenia przez urząd skarbowy - tłumaczy Królikowska.

Czytaj też Jak sądecka skarbówka chce wyciskać uczciwość z najmniejszych przedsiębiorców

W tym roku pojawiły się też nowe zasady opodatkowania najmu. Teraz zyskiwane w ten sposób dochody przez osoby prywatne opodatkowane są na poziomie 18 i 32 procent. Można jednak też skorzystać z ryczałtu w wysokości 8,5 procent. I właśnie w tym przypadki nastąpiły zmiany.

- Została wprowadzona wyższa o 4 punkty procentowe stawka podatku. Jeśli ktoś zarabia  więcej niż 100 tysięcy złotych rocznie z tytułu najmu, to zapłaci od nadwyżki ponad 100 tys. zł wyższy podatek w wysokości 12,5 proc. – przytacza wyliczenia właścicielka biura - i dodaje, że 100 tysięcy złotych dotyczy obojga małżonków. Radzi też, żeby przeanalizować, jak będą się kształtowały dochody z najmu na 2018 rok.

- Trzeba się zastanowić, bo może bardziej opłacalne staną się zasady ogólne. Ktoś, kto do tej pory rozliczał się ryczałtem z przychodów z najmu, może zmienić tę formę opodatkowania, ale należy do urzędu skarbowego złożyć stosowne oświadczenie.

Jakie jeszcze inne zmiany przyszły w podatkach? W tym roku o 100 procent podwyższono też limit kosztów uzyskania przychodu dla twórców - do kwoty 85 528 złotych. Jednocześnie jednak ograniczono grupę osób, które mogą z tego limitu skorzystać. Są to naukowcy, dydaktycy, publicyści, twórcy programów komputerowych, aktorzy, reżyserzy, scenarzyści i osoby, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową. (Jmik) Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI