Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
28/07/2021 - 15:25

Fotowoltaika: jak „tanio” potrafi zemścić się po latach. Eksperci ostrzegają

Popularność fotowoltaiki, czyli odnawialnego źródła energii widać na dachach sądeckich domów. Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych w naszym gospodarstwie domowym lub firmie często zapominamy o jednej istotnej rzeczy, która może wpłynąć na opłacalność instalacji.

(Fot. SEZAM)

Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką pyta „czy to się opłaca?”. Na opłacalność tego rodzaju instalacji składa się wiele czynników. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego instalatora i projektanta. To kwestia często pomijana przez klientów, a jednak szczególnie istotna.

- Podobnie jak budowy domu, wykonania instalacji fotowoltaicznej nie powinniśmy zlecać przypadkowemu, niesprawdzonemu wykonawcy. Dlaczego? Ponieważ to inwestycja na wiele lat - mówi prezes zarządu SEZAM Ochrona Bogusław Czerwiński.

Zanim powierzymy wykonanie projektu lub instalacji jakiejś firmie zapytajmy o jej kompetencje i doświadczenie. Sprawdźmy ile lat firma funkcjonuje na rynku i czy jej pozycja jest ugruntowana. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo po paru miesiącach od zamontowania instalacji fotowoltaicznej na naszym dachu znika z rynku.

W przypadku stabilnego wykonawcy w przyszłości możemy liczyć na wsparcie techniczne, realizację zobowiązań gwarancyjnych czy modernizację systemu. Warto więc wiedzieć jakie uprawnienia posiada firma, od ilu lat projektuje i wykonuje instalacje oraz jakie były to instalacje.

- Naszą pierwszą instalację fotowoltaiczną wykonaliśmy kilka lat temu na biurowcu naszej firmy. Sprawdziliśmy na własnej skórze, że to działa i skutecznie redukuje koszty energii elektrycznej - mówi Dariusz Pieniążek szef działu technicznego w firmie SEZAM Ochrona, która funkcjonuje na rynku od ponad trzydziestu lat.

Sprawdzajmy nie tylko to, co firma poleca w ofercie jako najlepsze, ale również czy ma w zespole kompetentnych inżynierów i techników, którzy będą w stanie zaprojektować optymalne dla naszego obiektu rozwiązanie. Wykonawca instalacji powinien zwrócić szczególną uwagę na usytuowanie paneli fotowoltaicznych, nachylenie dachu i zacienie w miejscu instalacji.

(Fot. SEZAM)

- Projekt nie powinien być wykonywany wyłącznie na podstawie zdjęć czy map. Dobrą praktyką firm jest wizja lokalna wykonana przed projektem. Dla naszym klientów taką wizję wykonujemy za darmo – mówi Bogusław Czerwiński z firmy SEZAM Ochrona.

Klienci mogą również poprosić potencjalnego wykonawcę o wyszczególnienie w przygotowywanej ofercie nie tylko marki czy mocy urządzeń, ale również dokładnego modelu. To pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy firma zechce skusić nas niższą ceną za podzespoły nieznanej lub mało znanej marki. Warto też zwrócić uwagę na gwarancję jaką oferuje producent na poszczególne podzespoły.

– W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, kiedy w przypadku uszkodzenia po kilku latach, jeszcze przed lub zaraz po zwrocie inwestycji, trzeba będzie ponieść koszt wymiany inwertera czy modułów – podpowiada Dariusz Pieniążek.

Firma SEZAM znana jest na rynku dzięki instalacji systemów SSWiN (system sygnalizacji włamania i napadu), PPOŻ (przeciwpożarowych), CCTV (telewizja przemysłowa – monitoring wizyjny) czy systemów lokalizacji pojazdów. Przedsiębiorstwo ma w swoim portfolio zarówno duże instalacje fotowoltaiczne na obiektach produkcyjnych, sportowych, domach jednorodzinnych, jak i małe instalacje typu off-grid z magazynami energii.

- Załatwiamy dla klienta wszelkie formalności związane z podłączeniem instalacji do sieci energetycznej oraz pomagamy przy złożeniu wniosku o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd” – dodaje Bogusław Czerwiński, prezes zarządu firmy SEZAM. – Posiadamy wszelkie niezbędne uprawnienia do instalacji fotowoltaiki. W dodatku, cały czas podnosimy swoje kompetencje poprzez szkolenia, analizę rynku i doświadczenia zdobyte dzięki realizacji nowych, różnorodnych projektów.

Instalacja fotowoltaiki w gospodarstwie domowym lub w przedsiębiorstwie pozwoli nam wygenerować i zmagazynować własną energię. To również bardzo ekologiczne rozwiązanie, zwłaszcza w kontekście zanieczyszczenia smogiem w naszym regionie. Nie zapominajmy jednak, że fotowoltaika opłaca się tylko pod warunkiem, że jest wykonana przez rzetelnego specjalistę.

- Fotowoltaika to inwestycja, dzięki której klient posiada własną, ekologiczną „elektrownię”. Choć na rynku pojawia się dużo nowych firm i niemal każdy wykonuje instalacje fotowoltaiczne, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, komu powierza się to zadanie – dodaje prezes zarządu firmy SEZAM. – „Tanio” może zemścić się na nas po latach.

- Działając w branży odnawialnych źródeł energii doradzamy naszym klientom jak najlepiej spożytkować wyprodukowany prąd i przy okazji wdrażamy w naszej firmie rozwiązania przyszłości - dodaje Dariusz Pieniążek. - W jednej z lokalizacji naszego przedsiębiorstwa instalacja fotowoltaiczna dostarcza energii prosto ze słońca do ładowania jednego z naszych firmowych samochodów – oczywiście w stu procentach elektrycznego i bezemisyjnego. Dzienna produkcja energii pozwala na darmowe i ekologiczne przejechanie nawet trzystu kilometrów!

(Fot. SEZAM)

SEZAM 
Ul. Królowej Jadwigi 34, Nowy Sącz
18 443 86 52
sklep@sezam.net.pl

Samochód napędzany słońcem. Pierwszy Eko Patrol na Sądecczyźnie
Firma SEZAM nie tylko zajmuje się instalacją paneli fotowoltaicznych, ale również testuje najnowsze rozwiązania dotyczące wykorzystywania wyprodukowanej energii. Samochód elektryczny, używany przez Agentów Ochrony, ładowany jest energią prosto z paneli znajdujących się na dachu biurowca firmy.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog