Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
04/11/2020 - 14:15

Gdyby smród dało się sfotografować... Smog powrócił do Nowego Sącza

Ledwie spadła temperatura w Nowym Sączu, a już w nozdrza uderza jakże dobrze znany nam smród. Smog już wyskoczył z kopciuchów. To obok koronawirusa, kolejny cichy zabójca. Według naukowych szacunków, na choroby spowodowane smogiem umiera rocznie ponad 40 tysięcy Polaków.

I już się zaczęło. Brudna smogowa mgła na powrót będzie dusić Kotlinę Sądecką. Ma my już preludium do tego, co czeka nas przez najbliższych kilka miesięcy.

-  Wieczorem nie ma czym oddychać, duszący smród znowu bije w nozdrza. W świetle latarni widać tę brudną, duszącą mgłę - skarży się mieszkaniec ulicy Nawojowskiej. Kopciuchy poszły w ruch, smogowy sezon można uznać za otwarty - ironizuje.

Czytaj też Strajk Kobiet przyniesie wzrost zakażeń. Jak wielki? Policzyli to naukowcy

Jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w Nowym Sączu?  Aktualne wskazania pyłomierzy powinny być na urzędowej stronie magistratu, zamiast tego widać komunikat, że pyłomierze są uszkodzone. Ostatnie wskazania maja datę z lipca ubiegłego roku!

Czy w walce ze smogiem, pomoże właśnie przyjęty przez samorząd wojewódzki program ochrony powietrza? - Jego realizacja pozwoli na znaczną poprawę jakości powietrza już w roku 2023 – zapowiada wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. -  Czyste powietrze to kwestia naszego zdrowia, a nawet życia. Według naukowych szacunków na choroby spowodowane smogiem umiera rocznie ponad 40 tys. Polaków – dodaje Urynowicz.

Czytaj też Przyczaił się tylko na kilka miesięcy, teraz smog znów zaatakuje w Nowym Sączu

Co zmieni przyjęty właśnie program ochrony powietrza? Dokument ma przyspieszyć działania antysmogowe we wszystkich gminach. Chodzi o to, żeby wymusić na samorządach większe zaangażowanie w pomoc mieszkańcom w skorzystaniu z dofinansowań do wymiany źródeł ogrzewania, termomodernizacji budynków i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. (jagienka.micjalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu