Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
23/07/2021 - 11:00

Gdzie się podziało oświadczenie majątkowe marszałka Kozłowskiego?

Czy Witold Kozłowski na marszałkowskiej posadzie zwiększył w ciągu ostatniego roku stan swojego bankowego konta, ile zarobił pieniędzy, a może kupił nowy samochód? Na to pytanie nie sposób na razie odpowiedzieć, ponieważ na urzędowej stronie nie ma jego oświadczenia majątkowego. Dlaczego nie możemy marszałkowi zajrzeć do kieszeni?

Miejskie i gminne internetowe witryny publikują oświadczenia majątkowe radnych, burmistrzów i wójtów. Jednak nie wszyscy wywiązali się z tego ustawowego obowiązku.  Na tej liście jest marszałek Witold Kozłowski,  także wicemarszałkowie  Tomasz Urynowicz i Łukasz Smółka. Skąd ta opieszałość? Czy w ten sposób najważniejsi w Małopolsce samorządowcy łamią przepisy?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Mirosława Chrapusty, który przez wiele lat  szefował wydziałowi prawnemu urzędu wojewódzkiego w Krakowie, a teraz prowadzi własną kancelarię.

- Przypuszczam, że zarząd złożył  oświadczenia majątkowe, ale problem może polegać na tym, że jeszcze nie są opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Istnieją jednak kalendarzowe ramy tego obowiązku. Formalnie  zbiorcze informacje dotyczące oświadczeń majątkowych poszczególnych samorządów wojewoda przekazuje w okolicach  września - tłumaczy Chrapusta. -  Często jednak zdarza się, że bez czekania na informacje od wojewody, samorządy same dokonują publikacji. Tak więc w tym  przypadku trudno postawić zarzut, że  coś jest nie tak.  To tylko  kwestia zwyczajowa, a nie konieczność normatywna – dodaje prawnik. Czytaj też Katastrofa dla małych sądeckich firm. Dobije ich podwyżka składki ZUS?

Co z tym majątkiem Witolda Kozłowskiego? Czy na marszałkowskiej posadzie dorobił się większych pieniędzy?  W  oświadczeniu za 2014 rok, kiedy obecny marszałek był tylko wojewódzkim radnym i sekretarzem sądeckiego starostwa, widnieje informacja o  bankowej lokacie w wysokości 70 tys. złotych i  85 tysiącach zł na funduszach inwestycyjnych.  Na koncie walutowym  Kozłowski miał blisko 20 tys. dolarów.

Jak wypada porównanie  z  ostatnim, opublikowanym na sejmikowej stronie oświadczeniem majątkowym za 2019 rok?  Czy marszałkowi pieniędzy przybyło?  Lokata  bankowa to    ponad 192 tys. złotych, środki bieżące to ponad 16 tys. złotych. Na koncie walutowym  ma ponad 41 tys. dolarów. to cię też zaintetersuje Emerytury bez podatku. Już wiadomo, kiedy zacznie się ta rewolucja 

Jak wygląda zestawienie zarobków? Na posadzie sekretarza powiatu zarobił w 2014 roku 121 tys. złotych brutto, pensja w urzędzie marszałkowskim za 2019 to ponad 141 tys. w skali toku.

Wspólnie z żoną Kozłowski  jest właścicielem domu o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych o wartości  blisko 500 tys. zł. Na majątek składają się też dwie działki, zabudowana, o powierzchni 20 arów i oraz mierząca 40 arów działka rolna. Ich wartość została oszacowana na  80 tys. złotych. Te nieruchomości widniały już w oświadczeniu majątkowym  za 2014 rok,  w tym za rok 2019, pojawiła się działka niezabudowana i nieużytki rolne o powierzchni ponad 0,5 ha warta. Czytaj też Mówią, że są skuteczni. Wicemarszałek Urynowicz o wynikach walki ze smogiem

Jakim samochodem jeździ marszałek.  W zeznaniu majątkowym sprzed sześciu lat widnieje Audi A4, rocznik 2010, w tym za rok 2019 Peugeot 3008. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. DSDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog