Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 lipca. Imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
22/03/2019 - 22:50

Generalna Dyrekcja już wie? Kiedy wbiją pierwszą łopatę pod budowę „Sądeczanki”

Warszawa zbudowała metro, Kraków otoczył się obwodnicami, Niepołomice zyskują kolejny zjazd z autostrady... Inwestuje się wszędzie. Tylko Nowy Sącz wciąż nie może doczekać się "sądeczanki". Jak na razie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest pięć wariantów przebiegu drogi, z których mają zostać wybrane trzy. Kiedy? Przed nami dopiero preludium do tej decyzji.


Było dwadzieścia sześć wariantów budowy nowej drogi z Nowego Sącza do Brzeska, teraz po kilkumiesięcznych rozmowach z mieszkańcami i samorządowcami jest pięć. Co dalej? Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, teraz zaczęły się prace nad opracowywaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.

Czytaj też  No wreszcie dobre wieści. Jest przełom w sprawie budowy nowej drogi do Brzeska

To znaczy, że drogowcy sprawdzą dostępność dróg dla mieszkańców, sprawdzą też powiązania z istniejącą siecią drogową, także wyposażenie dróg w urządzenia niezbędne dla utrzymania wymaganego poziomu bezpieczeństwa, jak również te, które minimalizują negatywne oddziaływanie na otoczenie. Potem wreszcie ma nastąpić wybór trzech tras przebiegu drogi do Brzeska, a kolejny etap to uzyskanie decyzji środowiskowych.

Na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad jak na razie można zobaczyć ostatnio skorygowane przebiegi korytarzy zakwalifikowanych do drugiego etapu opracowania, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Zobacz całą mapę

Które warianty ostatecznie zostaną wybrane? Wstępne deklaracje złożył już samorząd Chełmca, który rekomendował wariant A, zaznaczony kolorem brązowym, biegnący od granicy gminy, do 35,5 kilometra trasy, gdzie przechodzi w wariant B.

Czytaj też Minister mówił przy drodze do Brzeska o "Sądeczance". Fakty czy farmazony

Jaki wariant wybierze Nowy Sącz? Dyrektor małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Tomasz Pałasiński spotkał się w czwartek z Wojciechem Piechem, szefem komisji infrastruktury i środowiska rady miasta oraz posłem Arkadiuszem Mularczykiem. Z informacji przekazanej mediom wynika, że na najbliższej sesji radni koalicji "PiS-Wybieram Nowy Sącz" zarekomendują wariant „brązowy” przechodzący w wariant „zielony.

Kiedy wreszcie inwestycja się rozpocznie? Zdaniem drogowców z Generalnej Dyrekcji możliwa jest realizacja wcześniej przyjętego harmonogramu prac z perspektywą wbicia pierwszej łopaty w 2025 roku. Rząd na budowę nowej drogi do Brzeska zarezerwował niespełna półtora miliarda złotych. 

jagienka.michalik@sadeczanin.info  fot. T.K,  ISDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021