Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
23/10/2017 - 13:15

Gminy biorą pod lupę 500 plus. Sprawdzają komu pieniądze się nie należą

Na 30 milionów złotych, próbowali w sumie przekręcić budżet państwa rodzice, którym nie należały się pieniądze z rządowego programu Rodzina 500 plus. Weryfikacją danych zajmują się gminy. Część pieniędzy udało się już odzyskać.

Gminy biorą pod lupę 500 plus. Ścigają rodziców, którzy nienależnie pobrali pieniądze z rządowego programu. To gigantyczna suma 30 milionów złotych! Do końca września udało się odzyskać 20,1 mln zł nienależnie pobranych świadczeń, zostało jeszcze ok. 8 mln zł - donosi dziennik Fakt.

Czytaj też Na te dzieci nie ma pieniędzy? Urzędnicy tłumaczą dlaczego nie płacą 500+

W jakich przypadkach pieniądze są przez gminy odbierane? Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w których niepracujący rodzic znalazł pracę lub lepiej płatne stanowisko. Skutkuje to przekroczeniem progu dochodowego, który uprawnia do pieniędzy na pierwsze czy jedyne dziecko, tymczasem świadczenie wychowawcze przysługuje tylko wówczas, gdy dochód nie przekracza 800 zł, a w przypadku kiedy w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko, 1200 zł.Zdarza się też, że rodzice z dzieckiem mieszkają zagranicą i mimo, choć nie mają do tego prawa, wystąpili o 500 plus.

Czytaj też Nauczyciele dostaną 500 plus. Niespodziewany prezent rządu, z którego może być zadyma

Jak urzędy gminy namierzają oszustów? Od sierpnia mają dostęp do wielu państwowych baz danych. Mogą więc weryfikować, czy zadeklarowany we wniosku o rządowe pieniądze  dochód lub miejsce zamieszkania są prawdziwe.  Jeśli nie, pieniądze rodzina musi zwrócić.  

Jak to przebiega w praktyce? Najpierw gmina wydaje decyzję o zwrocie pieniędzy, na co rodzina ma trzydzieści dni. Jeśli nienależnie pobranych świadczeń rodzina nie odda,  wówczas rusza postępowanie egzekucyjne i pieniądze ściąga urząd skarbowy.

(amik)fot. archwium sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu