Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/04/2019 - 12:10

Gminy na finansowym dopingu? Najpierw jest super, potem zaczynają się schody

Już wiadomo jak lokalne władze gospodarują pieniędzmi i kto jest w tym najlepszy. Kto trafił na prestiżową listę prymusów? Na razie wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce znają jego twórcy. Zwycięzców poznamy wieczorem, podczas uroczystej gali pierwszego dnia krakowskiego europejskiego kongresu, ale już teraz o pierwsze podsumowanie pokusiła się Grażyna Wróblewska, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej z Poznania.

Ranking  przedstawiający kondycję finansową jednostek samorządowych w tym roku doczekał się już drugiej edycji. Wydawnictwo jest przygotowywane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych we współpracy z Instytutem Studiów Wschodnich – organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie i Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W pracach przy sporządzeniu rankingu wzięli udział naukowcy, którzy są wybitnymi specjalistami w dziedzinie finansów i pracują na największych uniwersytetach w Polsce. Ich autorytet daje pewność, że dokument jest najlepszym podsumowaniem pracy samorządowców w ostatnich latach.

Czytaj też Kto wygrał finansowy ranking samorządów w Polsce. Gdzie są nasi? 

Celem rankingu jest nie tylko wyróżnienie najlepszych samorządów, ale także pokazanie drogi włodarzom, którzy zajęli dalsze miejsca, w jakim kierunku powinni działać,  aby osiągać lepsze wyniki i tym samym zaspokajać potrzeby swoich lokalnych społeczności.

Zestawienie powstało pod kierownictwem prof. dr hab. Krzysztofa Surówki – kierownika Katedry Finansów Samorządowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W skład zespołu wchodzili także dr Katarzyna Peter z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Mateusz Winiarz – przewodniczący Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, dr Katarzyna Owsiak z Katedry Finansów Samorządowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr Piotr Sołtyk z Katedry Finansów Samorządowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr Krzysztof Jakóbik z Katedry Gospodarki Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Czytaj też Kongres Samorządów jak krynickie Forum? Berdychowskiemu się nie odmawia

W badanu wzięto pod uwagę 2791 podmiotów. Analiza będąca przedmiotem opracowania wyszczególnia różne typy polskich jednostek samorządu terytorialnego: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu, powiaty ziemskie. Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego została przygotowana na podstawie możliwie najbardziej aktualnych danych, czyli za pełen rok 2018. Autorzy otrzymali szczegółowe dane z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

Druga edycja Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce została przygotowana w oparciu o siedem wskaźników, które są równoważne, co oznacza, że każdy z nich odgrywa taką samą rolę. Naukowcy brali pod uwag udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem oraz  udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem.

[email protected] fot.Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu