Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
21/11/2019 - 16:30

Gminy uzdrowiskowe przeciwne likwidacji uzdrowiskowych opłat

Gminy uzdrowiskowe są zaniepokojone pomysłem likwidacji opłat uzdrowiskowych. Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, na czele którego stoi Jan Golba, burmistrz Muszyny, przedstawił Jadwidze Emilewicz, minister rozwoju, stanowisko w tej sprawie.

Przesłana do prekonsultacji elektronicznej tzw. Biała Księga regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce”, przygotowana przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki wywołuje zaniepokojenie gmin uzdrowiskowych. Wśród propozycji zmian pojawił się pomysł likwidacji opłaty uzdrowiskowej i zastąpieniu jej podatkiem turystycznym.

- Oplata uzdrowiskowa jest bardzo dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem, pełniącym nie tylko funkcje fiskalno-rozwojowe, ale i motywacyjne.- uważa Jan Golba, prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. - Jej likwidacja może doprowadzić do zapaści uzdrowisk, podobnej tej z lat 90. XX wieku”

W Polsce znajduje się 45 uzdrowisk statutowych i wiele miejscowości walorach uzdrowiskowych. Położone są w najpiękniejszych krajobrazowo regionach kraju, na nizinach, w górach i nad morzem i obfitują w liczne bogactwa naturalne

Uzdrowiska w swoim zamiarze nie tylko leczą naturalnymi surowcami leczniczymi. Zaspokajają też najbardziej wyrafinowane gusta  swoich klientów w zakresie turystyki, rekreacji oraz wellness i spa.

Miejscowości posiadające status uzdrowiska mogą pobierać opłatę uzdrowiskową, którą wprowadza rada gminy uchwałą. Pobiera się ją od osób (z wyłączeniem niektórych grup), przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, posiadających status uzdrowiska.

Na podstawie ustawy o gminach uzdrowiskowych, każda gmina uzdrowiskowa otrzymuje dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z opłaty pobranej w roku poprzedzającym rok bazowy w rozumieniu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.


(MK) fot. ilustracyjne aut. 

Żródło: własne, SGU PR, PAPDziękujemy za przesłanie błędu