Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/07/2016 - 18:00

Gminy zarobią na Lasach Państwowych. Leśnicy dołożą też do dróg!

To konkluzja wizyty dyrektora Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego w Nowym Sączu. Tomaszewski spotkał się z samorządowcami leśnikami. Dyskutowano o prawie pierwokupu, podatkach za las w gminie i łączeniu sił samorządów i leśników przy budowie infrastruktury drogowej.

Stało się. Lasy Państwowe będą płacić gminą pełny podatek za las niezależnie od jego statusu. Wcześniej, gdy las był chroniony, gminy musiały się obejść smakiem, bo za takie lasy skarb państwa wcale nie płacił.

Co to znaczy w praktyce? Na przykład gmina Łabowa w około 70 procentach pokryta jest lasami. Nie może tu inwestować, nie może lasów wykorzystywać, gmina ma na tym terenie całkowicie związane ręce.  

Na dodatek to lasy wodo i glebochronne, więc podlegają takiej samej ochronie jak np. Puszcza Białowieska. A gmina nie ma z tego nic.

Po zmianie ustawy o Lasach Państwowych, gmina dostanie zastrzyk gotówki w wysokości około 300 tys. złotych rocznie za to tylko, że ten chroniony las tu rośnie.

Ale to nie wszystko. Tomaszewski potwierdził – Lasy Państwowe będą partycypować w budowie infrastruktury leśnej.  

Jest las, jest przysiółek. Z lasu korzystają leśniczy i skupujące drewno firmy oraz mieszkańcy przysiółku. Kto ma zapłacić za naprawę starej czy budowę nowej drogi? Kto ma zapłacić za zniszczony przepust czy most?

Dotychczas gminy były zdane na łaskę i niełaskę Lasów Państwowych a wsparcie dostawały w formie darowizny mono ograniczonej skąpymi budżetami poszczególnych regionalnych oddziałów LP , teraz stają się pełnoprawnymi partnerami .

O pieniądze nie muszą już stukać i pukać licząc na szczęście.

Teraz mogą o te pieniądze wnioskować za pośrednictwem specjalnie stworzonego budżetu. Wystarczy dobrze rozpisany projekt partnerski z nadleśnictwem.

Jakie to ma znaczenie dla naszych gmin? Wystarczy popatrzeć na mapę zalesienia Powiatu – w Piwnicznej na przykład lasy porastają aż ok. 90 procent powierzchni.

W skali kraju, do gmin trafi 1,5 miliarda złotych.

Kolejna ważna wiadomość – parki narodowe otrzymały 70 milionów złotych na ochronę swoich zasobów.

ES [email protected] fot.: ES







Dziękujemy za przesłanie błędu