Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
23/08/2012 - 09:25

Gołkowice Dolne: Problemy z wodami gruntowymi

Dużym problemem dla mieszkańców sołectwa Gołkowice Dolne w gminie Stary Sącz są wody gruntowe, których poziom w trakcie opadów deszczu znacznie się podnosi. Wystarczy większa ulewa, a zalane są posesje, ogródki, pola oprawne i piwnice.
Problem z wodami gruntowymi w Gołkowicach Dolnych ciągnie się od lat 70 ubiegłego wieku. Czynnikiem, który pogarsza sytuację jest fakt, że sołectwo znajduje się niżej niż inne wioski.
– Problem narasta, ponieważ powstają nowe domy, osiedla i teren się obniża. Sytuacja pogorszyła się po powodziach w latach 2006 i 2007 – powiedział Andrzej Myjak, sołtys Gołkowic Dolnych.
W latach ubiegłych przez długotrwałe opady deszczu mieszkańcy musieli radzić sobie przede wszystkim z wodami gruntowymi. Zalewały one posesje, ogródki, pola uprawne i piwnice. W tych ostatnich woda była wypompowywana przez strażaków.
– Najgorzej było z polami uprawnymi. Starty były wtedy ogromne. Przecież jak jest zalane pole to ani kombajn nie wjedzie, ani nikt nie jest w stanie skosić choćby trawy – opowiadał sołtys. – W tym roku ze względu na niewielkie opady deszczu był spokój – dodał.
W Gołkowicach Dolnych w sumie jest około 130 budynków mieszkalnych, łącznie z blokami. Wody gruntowe dotykają przede wszystkim mieszkańców, którzy mają swoje gospodarstwa od strony lasu w kierunku Dunajca. Rozwiązaniem problemu byłaby melioracja terenu.
– Projekt jest już w fazie końcowej. Przygotowany jest przez jedną z krakowskim firm. Trzeba w ziemie wpuścić rury melioracyjne, które będą zasysać wodę i wpuszczać ją do Dunajca – tłumaczy Myjak.
Jak na razie trudno określić koszt całej inwestycji. Gmina Stary Sącz cały czas monitoruje problem Gołkowic Dolnych.

(MG)
Fot. (ALF)Dziękujemy za przesłanie błędu