Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
30/03/2021 - 07:40

Gorzkie piwo, gorsza herbata… jak nas w Polsce traktują światowe koncerny

Jaka jest żywność na sklepowych, europejskich półkach? Co kraj, to inna jakość. Karty rozdają międzynarodowi producenci, którzy stosują podział na lepszych i gorszych. Towary drugiego sortu, które trafiają na polski rynek, wzięła pod lupę Komisja Europejska.

Komisja Europejska wzięła pod lupę jakość produktów spożywczych, oferowanych przez międzynarodowych producentów. Raport w tej sprawie sporządziło działające przy Komisji Wspólne Centrum Badawcze, podaje radiozet.pl.  Jak się okazuje, przynajmniej dwadzieścia produktów oferowanych na rynku europejskim różni się smakiem, wyglądem i konsystencją w zależności od tego, w jakim kraju są sprzedawane.

Czytaj też Obsceniczne zdjęcia i potępione dusze. Jak sądeczankę osaczyły wróżki na telefon

Jakie towary drugiego sortu trafiają na polski rynek? Z unijnego raportu wynika, że do Polski dostarczana jest Coca-Cola dużo słodsza, niż napoje transportowane na przykładna Łotwę- czytamy na stronie rozgłośni. Produkty, które trafiają do naszych sklepów mają mocniejszy i bardziej intensywny smak. Z kolei Coca-Cola na Węgrzech i Słowacji jest bardziej kaloryczna, niż ta sama w naszym kraju.

Czytaj też Mają dość lockdownu. Otworzyli pub w Nowym Sączu. Wymyślili, jak to obejść  

Kolejnym produktem o wyraźnie zróżnicowanym smaku jest piwo Desperados - Tequila. W Polsce serwuje nam się trunek bardziej gorzki niż w Czechach, Włoszech, Holandii i Niemczech. Pijemy też gorszą mrożoną herbatę Fuze Tea o smaku brzoskwini i hibiskusa, która w Niemczech jest jasna, żółta i ma wyczuwalne owoce. Natomiast jej odpowiednik trafiający do Polski jest ciemnobrązowy i smakuje owocami o ciemniejszej barwie.

O tym, że wielkie koncerny część krajów europejskich traktują jak drugi, konsumencki świat, mówi się od kilku lat. -  Już w 2016 roku kilka krajów zgłaszało problem różnicowania jakości produktów – przypomina radiozet.pl. -  Urzędy i organizacje konsumenckie z Chorwacji, Litwy, Węgier czy Słowacji informowały, że producenci różnicują swoje towary pod względem smaku i składu w zależności od miejsca dostarczenia. Komisja Europejska zapowiedziała wtedy nowelizację dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych.

Czytaj też Kawałki szkła w znanym alkoholu. Takiego alarmu w sklepach jeszcze nie było  

Badanie przeprowadzone w 2019 roku przez Wspólne Centrum Badawcze przy Komisji Europejskiej wykazało, że ponad 33 proc. przetestowanych produktów pod taką samą marką i w takich samych opakowaniach, w rzeczywistości różniło się składem. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu