Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
20/12/2019 - 16:10

Gospodarcze wydarzenie roku. Wielki kontrakt Newagu z PKP już realizowany

Kilka spośród 60 lokomotyw, zamówionych przez PKP w nowosądeckim Newagu wyjedzie już dziś na polskie tory. W piątek, w siedzibie firmy, odbyła się konferencja prasowa poświęcona rekordowemu, ponad miliardowemu kontraktowi.

Kontrakt, który łączy Newag i PKP, to element długofalowej inwestycji rządu w polską kolej. Skarb Państwa wyda na modernizację infrastruktury kolejowej aż 76 mld złotych.  

- Realizujemy największy program modernizacji infrastruktury kolejowej. Zwiększy się bezpieczeństwo, zmniejszy się czas podróży, nastąpi modernizacja taboru i poprawi się nośność torów. To dla nas wielkie wyzwanie, ale program postępuje i jest realizowany w bardzo dobrym tempie - mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Lokomotywy z Newagu trafią na polskie tory

- 30 dworców w Małopolsce będzie zmodernizowanych. Mamy okazję na realizację inwestycji taborowych przez PKP Intercity oraz PKP Cargo. W różnych podmiotach, w tym w Newagu mamy zakontraktowane 4 mld zł. W najbliższym czasie część tych pieniędzy trafi już do spółki i mam nadzieję, że pociągi z lokomotywami Newagu będą niezawodnie przewozić pasażerów, których liczba rośnie - dodał Andrzej Bittel. 

Dumy nie ukrywał także Zbigniew Konieczek, prezes Newagu, który z koleją związany jest od lat.

- Z prezesem PKP Krzysztofem Mamińskim pracujemy na kolei 40 lat i nie było jeszcze tak dużego zamówienia jak to, które realizujemy dla PKP Cargo i PKP Intercity. Lokomotywy dla PKP Cargo jeszcze dzisiaj wieczorem wyjadą z Nowego Sącza, a lokomotywy Griffin w najbliższym czasie będą służyć  PKP Intercity. Lokomotywy są już po wszystkich testach i badaniach. Ostatnie trzy z tych ośmiu wyjadą po otrzymaniu certyfikatów. Będą jeździć z prędkością nawet 160 km/h, więc czasy przejazdów mocno się skrócą – dodał Zbigniew Konieczek.

([email protected]) Fot. PS

Lokomotywy z Newagu trafią na polskie tory
Ważny dzień dla nowosądeckiej firmy kolejowej. Dzięki przetargowi dla PKP S.A. na polskie tory trafią lokomotywy za ponad miliard złotych.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)