Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
29/05/2020 - 13:15

Grób na budowie nowej drogi do Brzeska i tajemnicza akcja na Facebooku

Pora zapalić kolejną świeczkę na grobie naszych pogrzebanych marzeń o nowej drodze z Nowego Sącza do Brzeska, która skróciłaby dojazd do autostrady A4. Właśnie minął rok od ogłoszenia zakończenia wojny między samorządami, które wybrały kompromisowy wariant przebiegu trasy, zakładający budowę tunelu pod Justem. I co? I nic. Niedługo będziemy obchodzić „rocznicę” trzech lat konsultacji.

Czy sprawy posuwają się do przodu? – pytaliśmy Tomasza Bernady z firmy  Halcrow Group, która przygotowuje dokumentację inwestycji i od trzech lat z powodu niekończących się konsultacji pracuje nad kolejnymi wariantami wariantów nowej trasy z Nowego Sącza do Brzeska. Na papierze mają w sumie... 250 kilometrów.

- Jest w tej sprawie oficjalna informacja  na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – odpowiada Bernady i kończy rozmowę.  

Co z komunikatu wynika?  Że po przeprowadzonych blisko rok temu spotkaniach informacyjnych został sporządzony raport, który trafił do gmin, a gminy – bo takie są procedury -  muszą jeszcze zebrać opinie mieszkańców. I tak wkoło Macieju, bo konkretne głosy sprzeciwu znowu w opracowaniu dokumentacji trzeba uwzględnić. Jakie są punkty zapalne?

Czytaj też Grobowa cisza nad budową nowej drogi do Brzeska. Co z tą „Sądeczanką”!

 Jeśli popatrzeć na przebieg trasy od północy, to mieszkańcy Brzeska w ogóle są przeciwni jakiemukolwiek nowemu przebiegowi i proponują pozostawienie starej trasy – tłumaczył kilka miesięcy temu w rozmowie z „Sądeczaninem” Bernady.  - W Gnojniku akceptują przebieg z tunelem, ale chcą przesunięcia trasy jak najdalej, w stronę Nowego Wiśnicza, na co z kolei nie zgadzają się w Wiśniczu. W gminie Iwkowa zgadzają się z samorządowymi władzami, ale jest jeden wyjątek. Modyfikacji trasy chce wieś Kąty.

Z kolei w Gródku nad Dunajcem - dodaje projektant - chcą modyfikacji budowy tunelu pod Justem. Chcą, żeby był jak najdłuższy. Jest jeszcze Czchów, który nie zgadza się na przebieg wiodący brzegiem Jeziora Czchowskiego. 

- Jedynym punktem stałym jest Kurów, gdzie już trwa budowa mostu będącego elementem nowej trasy do A4.  W gminie Chełmiec zachodni przebieg trasy został oprotestowany przez Rdziostów. Chodzi o to, że droga przebiegałaby zbyt blisko cmentarza. Z drugiej strony jest problem ze zmieszczeniem się z nowej trasy miejscu, gdzie swoje hale buduje producent bram garażowych – tłumaczył Tomasz Bernady.  Zobacz szczegółowe wyniki konsultacji społecznych.

Co dalej? Czy te konsultacje społeczne to „never ending story”?  Takie są procedury, a przygotowywanie inwestycji ciągle tkwi w martwym punkcie. Ciągle jest to praca nad pięcioma wariantami, które z wielką pompą zostały obwieszczone z początkiem kwietnia 2017 roku. Niedługo zatem będziemy obchodzić „rocznicę” trzech  lat konsultacji.

Co jeszcze można przeczytać na stronie Generalnej Dyrekcji?

- Cały czas trwają intensywne prace związane z opracowaniem rozpoznania geologicznego, środowiskowego oraz analizami hydrologicznymi i hydraulicznymi, które wymagane są przez Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej - brzmi informacja napisana urzędniczym żargonem.

- Z uwagi na proponowane rozwiązania drogowe, zbliżenie do rzek i jezior oraz ingerencję w tereny zalewowe i wynikające z tego zagrożenia i obawy, wykonawca musi wprowadzić dużą szczegółowość, co wpływa na wydłużenie uzyskania uzgodnień – czytamy dalej. - Kompromis w tym zakresie jest kluczowy do przygotowania poprawnych danych do analizy porównawczej i wskazania rekomendacji wariantów do dalszych etapów i rozpoczęcia procedury uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji.

Co oznaczają te długie i zawiłe zdania?  Że nadal jest pięć wariantów, nad którymi nadal pracuje firma Halcrow Group.

Wygląda na to, że ludzie na Sądecczyźnie po prostu mają dość, bo  szybkiej drogi do Brzeska, jak nie było, tak nie ma, za to są informacje  o takich inwestycjach jak zjazd z autostrady A4 pod Niepołomicami, o północnej obwodnicy Krakowa z trzema tunelami, a czarę goryczy przelała wiadomość o  budowie ekspresowej drogi łączącej autostradę A4 z Bochnią.

Czy z tego sprzeciwu rodzi się ruch społeczny w sprawie wyboru jednego wariantu drogi do Brzeska? Kilka dni temu na Facebooku objawiła się tajemnicza grupa, "Sądeczanka tunelem", która chce forsować wariant z tunelem pod Justem. Jest nawet wizualizacja inwestycji.  

Zobacz na kolejnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu