Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 lipca. Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
22/10/2019 - 13:40

Huk maszyn i hałdy rozkopanej ziemi za dziesięć milionów

Nie ma już położonej za czasów PRL-u betonowej nawierzchni i miejskich szaletów. Jest huk maszyn i hałdy rozkopanej ziemi.Tak wygląda teraz limanowski rynek, który zamienił się w wielki plac budowy. Praca wre i szybko się nie skończy. Zanim centrum miasta ukaże się w nowej odsłonie trzeba znosić związane z inwestycją uciążliwości. Jak długo jeszcze?

Dojazd do centrum Limanowej jest zamknięty na cztery spusty, bo właśnie ruszył remont odcinka drogi krajowej nr 28 wokół rynku, który jest  jak wielki plac budowy. Praca wre, ale roboty szybko się nie skończyą.

-  Rewitalizacja rynku to duża inwestycja, która musi być rozłożona w czasie – mówi burmistrz Limanowej Władysław Bieda. Konieczna jest wymiana sieci energetycznej, zasilanie oświetlenia,  także sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i teletechnicznej. Sukcesywnie to teraz robimy. Prace trwają jednocześnie po obydwu stronach rynku, a do tego jeszcze trwa wymiana podbudowy w pasie drogi krajowej.

Czytaj też Limanowa w budowie. Rynek zamknięty dla samochodów. Jak jechać? [MAPA] [ZDJĘCIA]

Kiedy sieci zostaną przełożone, zacznie się remont nawierzchni rynku. Położoną za czasów PRL-u betonową nawierzchnię  zastąpią granitowe płyty.  Ma być więcej zieleni. Zamiast iglaków drzewa liściaste, które dają więcej cienia. Zamiast jednej dużej fontanny, będą dwie mniejsze, wyposażone w instalację światła i dźwięku.

Zmieni się także Buzodrom, w którym mieści się centrum informacji turystycznej, przeniesione na czas remontu do siedziby starostwa powiatowego. Budynek będzie pełnił funkcję bardziej użyteczną i po przebudowie zyska też część gastronomiczną. Na górze znajdzie miejsce letnia kawiarenka.

Miejskie szalety, które  już zniknęły z rynku zostaną przeniesione w pobliżu budowanego parkingu przy ulicy Łazarskiego. W centrum powstanie również nowoczesne oświetlenie oraz system nagłośnienia, który będzie wykorzystywany podczas miejskich imprez.

Jak podkreślają władze miasta, limanowski rynek ma stać się miejscem bardziej przyjaznym dla mieszkańców i turystów.  Przybędzie ławek i miejsc z drewnianymi siedziskami. Nowością będą ławki interaktywne ze stacjami ładowania USB, hotspotem WiFi i innymi funkcjami multimedialnymi – informuje urząd. - W ramach rewitalizacji planowana jest też przebudowa parkingu w rynku. Po modernizacji zostanie tylko piętnaście miejsc postojowych.

Czytaj też Jest rondo w Starym Sączu i wahadło z korkiem [ZDJĘCIA] 

Przebudowa rynku ma potrwać do listopada przyszłego roku.  Koszt inwestycji to prawie 10 milionów złotych.

[email protected] fot. UM LimanowaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)