Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
21/04/2021 - 15:50

I znowu dostaniemy po kieszeni. Wszystkie liczniki prądu do wymiany

Najpierw podwyżka cen prądu, teraz trzeba będzie obowiązkowo wymieniać liczniki energii elektrycznej. Wszystko przez zmiany przepisów, które wymagają od dostawców wymiany starych urządzeń na modele pozwalające na zdalne monitorowanie zużycia. Niestety, koszty wymiany obciążą nasze kieszenie.

Poszły w górę od nowego roku koszty prądu, więcej zapłacimy też za gaz, a teraz znowu czeka nas drenowanie kieszeni. Wszystko przez przyjętą przez Sejm nowelizację prawa energetycznego, razem z kompleksowym programem wymiany liczników energii elektrycznej, z których teraz korzystamy, na urządzenia inteligentne, pozwalające zdalnie monitorować zużycie energii.  

Czytaj też Podwyżka cen gazu już zatwierdzona.Nie ma rady, trzeba płacić więcej

- Nowe liczniki dadzą możliwość znacznie dokładniejszego monitorowania zapotrzebowania na energię i dostosowywanie do niego mocy elektrowni. Dane mają być pobierane co 15 minut – pisze biznes.radiozet.pl. Według wyliczeń ministerstwa środowiska taki inteligentny licznik kosztuje 360 złotych.

Według doniesień serwisu, do końca 2023 roku inteligentne liczniki mają być zamontowane u co najmniej 15 procent odbiorców, do końca 2025 roku ma z nich korzystać już 35 procent. Na koniec 2027 harmonogram zakłada montaż u 65 procent odbiorców, by już rok później wymagać instalacji urządzeń u co najmniej 80 procent klientów.

Czytaj też Kończy się sezon na PIT 2020. Wiemy kto w Sączu na samym końcu płaci podatki

Akcja wymiany liczników u 13 mln odbiorców zaplanowana jest na 15 lat i ma kosztować łącznie 11,3 mld zł. Dostawcy sami tej kwoty nie wyłożą. To mu za to zapłacimy w wyższych rachunkach. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020