Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/03/2018 - 11:20

Idą podwyżki w Nowym Sączu? Pracownicy zaczynają rządzić rynkiem

Coraz mniej mieszkańców Nowego Sącza ma problem ze znalezieniem pracy. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego i rejestrów miejskiego pośredniaka. Lokalną gospodarkę nakręca krajowa koniunktura. Ludzie już nie myślą o zatrudnieniu, ale od podwyżkach.

4,1 procent, tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w Nowym Sączu w końcu grudnia 2017 , to ostanie, aktualne Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do listopada stopa bezrobocia w mieście pozostała bez zmian, natomiast w ujęciu rocznym  wystąpił spadek, o 2,2 pkt. proc.

Czytaj też Jak dostać pracę od ręki w Nowym Sączu czyli co robić, żeby dobrze zarobić

W pozostałych powiatach subregionu sądeckiego, obejmującego trzy powiaty ziemskie: nowosądecki, gorlicki i limanowski, bezrobocie również pozostaje na podobnych poziomach. Najwyższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w powiecie nowosądeckim (8,7 proc.), limanowskim – 8,4 proc., natomiast w powiecie gorlickim 6,4 proc.

Optymizmem wieje też ze statystyk miejskiego pośredniaka. Na koniec stycznia w rejestrach Sądeckiego Urzędu Pracy odnotowano 2065 osób bez pracy, to co prawda o 164 osoby więcej niż miesiąc temu, ale w zestawieniu rok do roku ilość bezrobotnych zmniejszyła o 946 osób.

Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy, ma związek z ogólnokrajową dobrą koniunktura gospodarcza, która z kolei sprzyja nastrojom optymizmu.

Jak wynika z badania Work Service, na w Polsce rośnie optymizm. Czyjemy  się pewniej i nie boimy się utraty posady. 84 proc. badanych jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnieni. Szczególnie pewnie czują się pracownicy z wykształceniem zawodowym. Zwolnienia boi się tylko siedem na sto takich osób. .aż 61,5 proc. Polaków oczekuje podwyżki - przytacza wyniki  raportu money.pl

Czytaj też Dają podwyżki w Biedronce. Ile sypnęli kasy kasjerkom?   

Co piąty pracownik chce zmienić pracę. Głównym powodem niezmiennie jest za niskie wynagrodzenie. Coraz mniej pracowników zmienia pracodawcę bo nie ma perspektywy awansu albo ze względu na redukcje etatów. Wśród zarabiających powyżej 4 tys. zł netto, ponad połowa uważa, że nową pracę znajdzie w miesiąc – wskazuje Work Service

Rynek pracodawcy zamienia się w rynek pracownika. Jak wynika z badania 40 proc. firm chce zatrudniać nowych ludzi. Jedna na trzy firmy planuje dawać podwyżki. A jak jest w Nowym Sączu? 

[email protected] fot.archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu