Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
05/04/2022 - 11:15

Idziemy na rekord ze wzrostem cen? Inflacja znowu poszybowała w górę

Za te same pieniądze można kupić coraz mniej, zgromadzone na koncie oszczędności tracą na wartości. Winna jest temu ciągle nakręcająca się spirala inflacyjna. Wskazują na to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według szybkiego szacunku w marcu, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, ceny wzrosły o 10,9 proc.

Stało się. Po raz pierwszy od lat, zanotowano dwucyfrowy wynik inflacji. Według szybkiego szacunku, w marcu 2022 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku,  ceny wzrosły o 10,9 proc.  a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 3,2 proc – podał Główny Urząd Statystyczny.  

Najbardziej podrożały paliwa i nośniki energii. W ciągu roku ceny paliw poszły w górę aż o 33,5 proc. Natomiast ceny nośników energii wzrosły w ciągu roku o 23,9 proc. Ceny żywności i napojów notują wzrost o 9,2 proc. 

Czytaj też Zamiast na koncert trafiła do szpitala. Przetaczali krew Majce Jeżowskiej  

Czy trzeba się szykować na kolejna porcję złych wiadomości? Czy wkrótce czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych, co sprawi, że znowu w górę pójdą raty kredytów?  Decyzję w tej sprawie  Rada Polityki Pieniężnej ma podjąć 6 kwietnia. Na marcowym spotkaniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o szóstej z rzędu podwyżce stopy referencyjnej. Tym razem o 75 punktów bazowych, do poziomu 3,5 proc. Analitycy uważają jednak, że to nie koniec. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu