Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
14/12/2017 - 08:00

Ile na święta wyda sądecki Michalik? Nasza sonda

Idą Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi trzeba szykować pieniądze na prezenty, jedzenie, spotkania, towarzyskie. Jak bardzo spustoszy to nasze portfele? Statystyczny Kowalski zamierza wydać 882 złote. Ile wyda sądecki Michalik?

- W tym roku święta u na będą na bogato - mówi Anna Lebdowicz, mieszkanka osiedla Millenium, która w Empiku rozgląda się za prezentem dla męża i trójki swoich dzieci. - Nasz rodzinny budżet bardzo podreperowało 500 plus. Po raz pierwszy zamierzam wydać więcej na prezenty. - W ubiegłym roku musieliśmy się zmieścić w kwocie 700 złotych. W tym roku zaszalejemy i wydamy blisko tysiąc złotych.

czytaj też Co kupujemy pod choinkę, top 10 w sądeckich sklepach

- U nas będzie oszczędnie, bo żona nie pracuje, a w tym roku urodziło nam się dziecko - mówi Adam, mieszkaniec z Piwnicznej. Planujemy wydać 500 złotych. Żyjemy z mojej jednej pensji. Szału nie ma, bo zarabiam 2,3 tys. złotych w jednej z sądeckich firm. Jest mała, więc nie dostajemy, tak jak w dużych firmach, świątecznych bonów. Trzeba więc trochę zacisnąć pasa.

Z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte, wynika, że w tym roku wśród Polaków zwycięży rozsądek. Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi zamierzamy wydać średnio 882 zł, czyli tylko o 2 proc. więcej niż wydaliśmy rok temu.

    Jakie są ogólnopolskie statystyki? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte Polacy deklarują, że na tegoroczne wydatki związane z Bożym Narodzeniem przeznaczą o 2 proc. więcej niż rok temu. W 2017 roku suma, którą planują wydać na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi wyniesie średnio 882 zł (209 euro). Jednocześnie jest to mniej niż deklarowali w 2016 roku, kiedy zamierzali wydać średnio 1 121 zł.

– Spośród wszystkich ankietowanych krajów Polacy przewidują, że wydadzą najmniej. Oprócz nas równie oszczędni będą Holendrzy, którzy chcą wydać średnio niespełna 240 euro. Na drugim biegunie znajdują się Hiszpanie i Brytyjczycy, którzy zadeklarowali, że wydadzą odpowiednio 526 i 550 euro. W tym porównaniu trzeba brać jednak pod uwagę poziom PKB danego kraju, średnie dochody, siłę nabywczą, ale też tradycję świąteczną – mówi Magdalena Jończak z Deloitte.

Czytaj też Komu drzewko na święta? Rozdajemy choinki z Nadleśnictwem Stary Sącz

Średnia dla wszystkich ankietowanych krajów wyniosła 368 euro. W tym roku Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą 452 złotych, około 51 proc. bożonarodzeniowego budżetu, a na jedzenie około 39 proc. około 342 zł.  Na spotkania towarzyskie planują natomiast wydać 89 zł.

Polacy, po raz pierwszy od dwóch lat, pozytywnie oceniają obecną sytuację gospodarczą. Odsetek zadowolonych z niej ankietowanych wzrósł z 15,6 proc. w 2016 r. do 32,7 proc. w 2017 r. Również mieszkańcy Europy wyrażają mniejszy pesymizm w porównaniu z rokiem poprzednim. Spośród nich obecną sytuację gospodarczą najbardziej pozytywnie postrzegają Niemcy i Portugalczycy. Polacy równie optymistycznie myślą o sytuacji gospodarczej w przyszłości. 

[email protected] fot.JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)