Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
10/10/2023 - 06:55

Ile pieniędzy dostają z banku starający się o Bezpieczny Kredyt 2 procent i w jakich bankach?

Program Pierwsze Mieszkanie wystartował 3 lipca 2023 r. Od tego momentu zainteresowani kupnem swojego pierwszego lokum złożyli 63 629 wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%. Banki zawarły już 17 548 umów kredytowych na łączną kwotę ok. 6,934 mld zł. Średnia kwota Bezpiecznego Kredytu 2% to 395 124 zł.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii: – Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że wbrew niektórym doniesieniom Bezpieczny Kredyt2 procent nie jest zagrożony. Zainteresowanie ustabilizowało się na poziomie ok. 3 tys. wniosków kredytowych tygodniowo. Razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego monitorujemy sytuację. W razie potrzeby zwiększymy fundusz z którego będą realizowane są dopłaty w kolejnych latach.

Bezpieczny Kredyt 2 procent oferuje już 12 banków

Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A, VeloBank S.A. oraz Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie to pełna lista banków, w których można starać się o kredyt z rządowego programu.

Lista nie jest zamknięta, bo w czwartym kwartale br. umowy z Bankiem Gospodarstwa krajowego – koordynatorem programu – chce podpisać kilka kolejnych instytucji finansowych.

Przypomnijmy, że Bezpieczny kredyt 2%, który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą. Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł. W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł.

Obecnie w trzech bankach Konto Mieszkaniowe dla dzieci i dorosłych

Pieniądze gromadzone na Koncie Mieszkaniowym są oprocentowane na zasadach oferowanych przez bank, jak przy zwykłym rachunku oszczędnościowym. W przeciwieństwie jednak do zwykłego konta, zysk jest zwolniony z podatku Belki. Oznacza to, że nie trzeba płacić 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych.

Konto Mieszkaniowe to instrument dla tych, którzy planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat. Można je założyć od 13 do 45 roku życia. Zakładając Konto Mieszkaniowe rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci jeszcze przed osiągnieciem pełnoletności. Minimalna wpłata miesięczna – 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).

Obecnie Konto Mieszkaniowe oferują trzy banki (Alior Bank, Bank PEKAO SA, PKO Bank Polski), a uzgodnienia z trzema kolejnymi bankami są w trakcie. Do tej pory założono 3 113 Kont Mieszkaniowych, na których zgromadzono ponad 10 mln zł.

([email protected]) fot. ArtisticOperations/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim

Poradnik jak korzystać z programu oraz odpowiedzi na pytania znajdziesz na oficjalnej stronie rządowej pod tym linkiem.Dziękujemy za przesłanie błędu